Polecamy

You can skip ad in

SKIP AD >

0

0:00

/

0:00

EMBED THIS PLAYER
COPY

DOWNLOAD STARTED!

Banknot, który upamiętnia koronację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Banknot, który upamiętnia koronację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej


height=225© photo: NBP

Kosztuje 60 zł, ale jego wartość wynosi 20 zł. Do obiegu trafia nowy banknot kolekcjonerski, który upamiętnia 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Narodowy Bank Polski wyemituje ok. 55 tys. sztuk, które można nabyć w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Banknot kolekcjonerski, zaprojektowany przez Justynę Kopecką, jest dziewiątą tego typu okolicznościową pamiątką, którą wyemitował NBP. Wcześniej upamiętniano takie rocznice, jak m.in. Chrzest Polski, urodziny Jana Długosza czy Fryderyka Chopina, utworzenie Legionów Polskich albo Nobel dla Marii Skłodowskiej-Curie. Najnowszy banknot, który trafia do obiegu w poniedziałek 21 sierpnia, ma przypominać o koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest pełnoprawnym środkiem płatniczym.

Jak wygląda banknot? Na pierwszej stronie znajdują się m.in.: korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI, lilie andegaweńskie, wici roślinne z barokowej ramy obrazu oraz herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. Herb pełni funkcję znaku wodnego.

Na drugiej stronie zobaczymy rycinę wydaną w Rzymie w 1717 roku, przedstawiającą koronację obrazu: sanktuarium i ołtarz koronacyjny. Obok zn

Zainteresowany artykułem? Kliknij i przeczytaj całość
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
Responses (0)
No response for this article yet.

Polecane