Polecamy

You can skip ad in

SKIP AD >

0

0:00

/

0:00

EMBED THIS PLAYER
COPY

DOWNLOAD STARTED!

PO chce złożyć projekty ustaw gospodarczych

PO chce złożyć projekty ustaw gospodarczych

PO chce złożyć projekty ustaw gospodarczych


© Darek Delmanowicz Andrzej Rzońca, Sławomir Neumann

Jednolity 5-procentowy VAT na żywność i zwolnienie emerytów pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego ze składek – to niektóre z założeń projektów gospodarczych, przygotowanych przez PO, które zostaną w przyszłym tygodniu złożone w Sejmie.

Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej w Krynicy, że projekty ustaw gospodarczych, przygotowanych przez PO w przyszłym tygodniu trafią do marszałka Sejmu.

Będziemy namawiać PiS do zajęcia się nimi (projektami), bo one są dobre i odpowiadają na zagrożenia, z którymi sobie PiS nie radzi, które dotyczą głównie wieku emerytalnego, zejścia z rynku pracy setek tysięcy osób i braku rąk na rynku pracy – wskazywał Neumann. Jak ocenił, to odpowiedzialna i merytoryczna próba nawiązania współpracy z PiS. Chcemy pomóc nie PiS-owi, ale polskiej gospodarce – zastrzegł.

Główny ekonomista PO Andrzej Rzońca wystawił krytyczną diagnozę gospodarki pod rządami PiS. PiS zadłuża polską gospodarkę, mamy festiwal konsumpcji na kredyt - ocenił. Jego zdaniem, obniżenie wieku emerytalnego przez rząd PiS, przyspieszyło problem niedostatku rąk do pracy. Zwracał też uwagę na spadek inwestycji.

Przygotowane przez PO projekty ustaw zakładają, że płace osób w wieku emerytalnym zwolnione byłyby ze wszelkich składek - ich płacenie wziąłby na siebie budżet - a PIT u pracujących emerytów byłby unettowiony w taki sposób, że zwolnione byłyby z niego emerytury.

Rzońca poinformował, że przygotowany został także projekt dotyczący osób młodych do 25 roku życia, rozpoczynających pracę. Ich wynagrodzenia byłyby zwolnione ze składek ZUS i NFZ. Miałoby to - jak mówił - ułatwić start życiowy młodych ludzi.

Kolejny projekt zakłada wprowadzenie jednolitej 5-procentowej stawki VAT na całą żywność, z wyjątkiem napojów. To będzie bardzo duże uproszczenie dla tysięcy przedsiębiorców działających w sektorze spożywczym – wskazywał Rzońca. Przede wszystkim skorzystają na tym miliony konsumentów, którzy będą mogli kupować taniej żywność – zaznaczył.

Rzońca zapowiedział też, że PO chce zatrzymać gigantyczną produkcję złego prawa, która – w jego ocenie - jest źródłem niepewności, skutkującej załamaniem inwestycji prywatnej. Dlatego - jak mówił - PO przygotowało projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada że wszystkie projekty legislacyjne, również te zgłaszane przez posłów, będą musiały podlegać ocenie rządu.

Neumann, zapowiedział też, że Platforma jeszcze w październiku przedstawi program reformy samorządów. 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
Responses (0)
No response for this article yet.

Polecane