Polecamy

You can skip ad in

SKIP AD >

0

0:00

/

0:00

EMBED THIS PLAYER
COPY

DOWNLOAD STARTED!

Rasistowskie hasła, wybuczany Tusk i zatrzymania. Tak wyglądały obchody Dnia Niepodległości

Rasistowskie hasła, wybuczany Tusk i zatrzymania. Tak wyglądały obchody Dnia Niepodległości


W południe rozpoczęły się centralne obchody przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w których wzięły udział najważniejsze osoby w państwie: prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz ministrowie. Obecny był także szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk. 

Prezydent w swoim przemówieniu podkreślał, że w procesie politycznym najważniejsze jest umacnianie niepodległości. - W codziennym życiu, pracy i służbie krajowi najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą. Najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny. To jest ponad wszystkim, ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszelkimi sporami - powiedział Duda. Mimo tych słusznych słów, nie udało się uniknąć konfliktu. Gdy Donald Tusk składał kwiaty, słychać było gwizdy i buczenie. Prawicowe media zadowolone pisały: Ma czego chciał.


Polska biała tylko zimą

Z dużych demonstracji pierwszy wystartował marsz antyfaszystowski Za wolność naszą i waszą. Historia dzieje się dziś. Głównym celem manifestacji było pokazanie sprzeciwu wobec skrajnej prawicy oraz organizacji, które zdaniem uczestników marszu promują faszyzm. Osoby biorące udział w zgromadzeniu niosły flagi Polski, Unii Europejskiej, w barwach tęczy, czy z symbolami Antify.

Skandowały też hasła, jak na przykład: Precz z faszyzmem i nacjonalizmem, Polska biała tylko zimą i Warszawa wolna od faszystów. W trakcie wydarzenia nie doszło do żadnych incydentów.


Czysta krew i Biała siła

Największym wydarzeniem był Marsz Niepodległości. Według obliczeń policji wzięło w nim udział około 60 tysięcy osób. Marsz był stosunkowo bezpieczny, nie doszło do starć z policją. Nie brakowało jednak rasistowskich haseł i neofaszystowskich symboli, takich jak krzyż celtycki. Hasła z transparentów i wykrzykiwane przez uczestników to m.in.:


Czysta krew, trzeźwy umysł; Europa będzie biała albo bezludna; Biała Europa braterskich narodów; W górę serca, je*ać TVN, je*ać TVN, je*ać TVN; Je*ać UPA i Banderę; Zakaz pedałowania; Chłopak, dziewczyna, normalna rodzina; A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści; Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę, Biała siła, Ku Klux Klan; Narodowy socjalizm; Sieg heil

Przed starem marszu organizatorzy zawnioskowali do Policji o interwencję wobec grupy osób naruszających przepisy prawa o zgromadzeniach, które przebywały na ul. Smolnej, przy trasie Marszu Niepodległości. - Wcześniej osoby te nie opuściły zajmowanego miejsca pomimo żądania organizatora zgromadzenia cyklicznego. Czynności z tymi osobami wykonywane są w jednej z warszawskich komend. Do jednostki doprowadzono 45 osób - informowała policja. 


Gdzie policja widzi propagowanie faszyzmu

Na briefingu prasowym szefa MSWiA oraz Komendanta Głównego Policji wyjaśniono, że żadnej z tych osób nie przedstawiono zarzutów. W stosunku do dwóch osób wszczęto czynności wyjaśniające - na ich banerze miały pojawić się - jak mówi komendant - elementy w naszej ocenie związane z propagowaniem treści faszystowskich. Zweryfikuje to biegły. Faktycznie zaś transparent pokazywał porównanie symboliki obecnej w III Rzeszy z tą obecną na Marszu Niepodległości:

height=169© Transparent Obywateli RP facebook.com/ObywateleRP.org


Siadaj, ku*wo!

Komendant Główny Policji odniósł się też do nagrania, które pojawiło się w sieci. Do jednej z zatrzymanych ktoś - prawdopodobnie policjant - zwrócił się słowami siadaj, ku*wo. Policja wyjaśnia tę sprawę i jeśli potwierdzi się, że słowa wypowiedział funkcjonariusz, mają wobec niego zostać wyciągnięte konsekwencje. 

Polecenie policjanta „Siadaj kurwo!”.
__
Do Obywatelki RP. pic.twitter.com/tnUGD37tJB

— Zbigniew Hołdys (@ZbigniewHoldys) 11 listopada 2017


Błaszczak do dziennikarzy: Było bezpiecznie, dlatego cierpicie

Na konferencji brylował Mariusz Błaszczak. Pytany przez dziennikarzy o rasistowskie transparenty Marszu Niepodległości. Stwierdził, że zatrzymani przez policję mieli na banerze symbolikę hitlerowską, a podtekst rasistowski haseł na marszu to tylko skojarzenia dziennikarzy, a poza tym osobiście ich nie widział. 

Doszło też do awantury z dziennikarzem tygodnika Polityka. - Polityka? A no to wiadomo, jaką opcję ideologiczną pan reprezentuję - rozpoczął Błaszczak, nie odpowiadając na pytanie. - Ja reprezentuję pewne poglądy polityczne, pan reprezentuje przeciwne. Pan jest dziennikarzem, a ja jestem ministrem. I pan mi jeszcze przerywa. Wszedł pan w naturę polityków, przyjmuję pan pozycję kłótliwego polityka, a nie dziennikarza. Pan się awanturuje na konferencji prasowej. Pan już ma ocenę ustaloną i pan tylko szuka potwierdzenia - mówił Błaszczak.

Tuż po tym, jak prowadzący podziękował za udział w briefingu, minister zwrócił się do dziennikarzy: - Dlatego, że było bezpiecznie, tak panowie cierpicie. Słychać to było. Wasze cierpienia tak zostały przedstawione.


Kaczyński: Żałosna bajka o dyktaturze

Ostatnia część Święta Niepodległości stanowiły obchody rządowe w Krakowie. Tam, oprócz mszy i złożenia wieńców, głównym punktem programu było przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. Mówił o budowaniu wspólnoty, dzięki czemu udało się odzyskać niepodległość przed laty i co - jego zdaniem - koniecznie jest dziś.

Jak mówił, konsolidacja jest konieczna do wypełnienia żądań związanych z reparacjami i dlatego środowisko PiS musi zwracać się także do tych, którzy ich nie akceptują, a może nawet nienawidzą, aby przekonać ich faktami i zwracając się do nich tak, aby zrozumieli. - Najważniejsze jest to, byśmy mogli po czterech latach naszej pierwszej kadencji - i mam nadzieję pierwszej z wielu - że wykonaliśmy nasze zobowiązania, że Polska się rozwija, że rozwija się i umacnia polska wolność i polska demokracja. Że ta żałosna bajka o polskiej dyktaturze i polskich klęskach, to tylko wymysł chorych umysłów i najgorzej rozumianej propagandy - podsumował prezes PiS.

Zobacz więcej zdjęć z obchodów Święta Niepodległości >>>

Zainteresowany artykułem? Kliknij i przeczytaj całość
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
Responses (0)
No response for this article yet.

Polecane