Polecamy

You can skip ad in

SKIP AD >

0

0:00

/

0:00

EMBED THIS PLAYER
COPY

DOWNLOAD STARTED!

Główny geolog: W ciągu 10 lat Polska może zacząć wydobywać złoża z dna Atlantyku

Główny geolog: W ciągu 10 lat Polska może zacząć wydobywać złoża z dna Atlantyku


height=225© pixabay

Główny geolog kraju i wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek zapowiedział, że Polska w ciągu 10 lat będzie gotowa do rozpoczęcia eksploatacji złóż z działki, którą posiadany na dnie Atlantyku. Pierwszy rejs rozpoznawczy ma się odbyć już w przyszłym roku.

- Na dnie Atlantyku mamy działkę z potężnymi zasobami geologicznymi. Na świecie jest tylko 7 krajów, które dysponują taką działką. Sądzę, że w ciągu 10 lat będzie możliwe rozpoczęcie eksploatacji pochodzących z niej złóż, m.in. siarczków miedzi czy pierwiastków ziem rzadkich. Pierwszy rejs rozpoznawczy odbędzie się już w przyszłym roku – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister Mariusz Orion Jędrysek.

To główny cel „Programu rozpoznania geologicznego oceanów”, czyli PRoGeO.

Program, który został opracowany w Ministerstwie Środowiska i zatwierdzony Rząd RP w sierpniu 2017 r. jest bardzo ambitny. Jak czytamy w jego opisie, ma na celu nie tylko wsparcie i zintensyfikowanie prac nad badaniem struktur złożowych charakterystycznych dla obszarów dna oceanicznego, ale również powiększenie dostępnych rezerw zasobowych dla obecnych potrzeb gospodarki krajowej oraz potrzeb przyszłych pokoleń, co zwielokrotni wkład Polski w poznanie i ochronę dziedzictwa ludzkości światowych oceanów i stref polarnych. Doprowadzi także do zwiększenia bezpieczeństwa surowcowego Polski, warunkującego dynamiczny rozwój gospodarki oraz poprawę komfortu życia obywateli i podniesie międzynarodową pozycję RP.

W sierpniu tego roku na antenie TV Republika Jędrysek mówił, że dzieki PRoGeO Polska będzie zyskiwać dostęp do innych działek na dnie oceanu, których będzie jedynym dysponentem.

- Chcemy teraz budować statek, pieniądze są zabezpieczone. Tylko działać. Na palcach obu rąk można policzyć kraje posiadające takie koncesje – to m.in. Rosja, Japonia, Francja, Chiny, Indie, Wielka Brytania. To sprawa cenna nie tylko gospodarczo, ale też geopolitycznie - dodał wiceminister.

Zainteresowany artykułem? Kliknij i przeczytaj całość
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
Responses (0)
No response for this article yet.

Polecane