Polecamy

You can skip ad in

SKIP AD >

0

0:00

/

0:00

EMBED THIS PLAYER
COPY

DOWNLOAD STARTED!

Świetnie zarabiają, lecz wciąż są mało popularne. Odpowiedź na niską emeryturę?

Świetnie zarabiają, lecz wciąż są mało popularne. Odpowiedź na niską emeryturę?


height=186© Shutterstock

IKE w dobrowolnym funduszu emerytalnym. Nationale-Nederlanden najlepszy podobnie jak rok temu.

Pięć lat temu powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), czyli firmy, które zarządzają otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE), uzyskały możliwość prowadzenia dobrowolnych funduszy emerytalnych (DFE). Można w nich oszczędzać na emeryturę zarówno w formie IKE, jak i IKZE. Ten stosunkowo młody produkt inwestycyjny prezentuje się, przynajmniej na razie, bardzo dobrze. Ale różnice między poszczególnymi dobrowolnymi funduszami są spore.

Ponadprzeciętne stopy zwrotu

PTE utworzyły fundusze o profilu zrównoważonym lub aktywnej alokacji. Oferuje je obecnie osiem towarzystw, przy czym IKE dostępne jest tylko w czterech. Z naszego zestawienia wykluczyliśmy też DFE Generali, który nie prowadzi sprzedaży swoich jednostek.

Oceniając DFE, posłużyliśmy się takimi samymi kryteriami, jakie zastosowaliśmy przy IKE w formie funduszu inwestycyjnego i IKE w formie polisy na życie z UFK. Wzięliśmy pod uwagę wyniki inwestycyjne w okresie roku, dwóch, trzech, czterech i pięciu lat (tyle istnieją DFE).

Najwięcej punktów w rankingu DFE zdobył fundusz Nationale-Nederlanden. Na drugim miejscu znalazł się MetLife, a na trzecim PKO. Kolejność jest więc taka sama jak rok temu i dwa lata temu. Wyniki DFE zaczynają więc być powtarzalne.

Zwycięzca zgromadził ponad 83 pkt na 100 możliwych. Biorąc pod uwagę fakt, że rok temu Nationale-Nederlanden DFE miał 95 pkt, oznacza to wyraźne obniżenie lotów. Drugi w kolejności MetLife dostał aż o połowę mniej punktów. Jak widać, mimo gorszego roku dominacja Nationale-Nederlanden jest bardzo znacząca.

Wyniki inwestycyjne dobrowolnych funduszy emerytalnych są niezłe. Tylko w ciągu ostatniego roku (od października 2016 r. do końca września 2017 r.) średnia stopa zwrotu DFE, które oferują IKE, wyniosła niemal 9 proc. Najlepszy Allianz zarobił w tym czasie dla klientów 11 proc., drugi w kolejności Nationale-Nederlanden – 10 proc., a trzeci MetLife – 7 proc.

Wyniki są dobre także w najdłuższym pięcioletnim okresie. Nationale-Nederlanden osiągnął stopę zwrotu w wysokości 135 proc., MetLife – 106 proc., a trzeci PKO – 42 proc.

Zarządzającym DFE na pewno pomaga to, że są to dosyć małe fundusze; największe mają po około 40 mln zł aktywów. W takiej sytuacji łatwiej jest aktywnie lokować pozyskane od klientów środki. Przekłada się to na większą efektywność.

height=249© Dostarczane przez Rzeczpospolita

Najważniejsze informacje w pigułce Co trzeba wiedzieć o IKE

1 Każdy kto ukończył 16 lat, może założyć indywidualne konto emerytalne (IKE).

2 Jednej osobie przysługuje prawo posiadania tylko jednego takiego konta.

3 Jeśli mamy już IKE, zgromadzone na rachunku środki możemy przenosić między różnymi instytucjami (po 12 miesiącach od podpisania umowy zazwyczaj bezpłatnie).

4 Co roku możemy wpłacić na IKE kwotę odpowiadającą maksymalnie limitowi wynoszącemu trzykrotność prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. W 2017 r. jest to 12 789 zł.

5 Zazwyczaj nie ma obowiązku dokonywania regularnych wpłat.

6 Zyski z inwestycji w ramach IKE są zwolnione z 19-proc. podatku od dochodów kapitałowych, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim ulga przysługuje po ukończeniu 60 lat. Ponadto pieniądze trzeba wpłacać przez co najmniej pięć lat kalendarzowych.

7 Niespełnienie tych warunków sprawi, że gdy będziemy podejmować pieniądze (możemy to zrobić w dowolnym czasie), zapłacimy podatek od zysków kapitałowych.

8 Po dokonaniu wypłaty jednorazowej albo częściowej klient (który skorzystał ze zwolnienia podatkowego) nie może ponownie założyć IKE; zwolnienie przysługuje tylko raz.

9 Środki na IKE są dziedziczone. Spadkobiercy nie płacą ani podatku Belki, ani spadkowego.

height=277© Dostarczane przez Rzeczpospolita

Rząd szykuje zmiany w systemie

W ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało reformę drugiego filara emerytalnego (OFE). Według planów w niedalekiej przyszłości ma nastąpić transfer pieniędzy zgromadzonych w funduszach emerytalnych. Zostaną one podzielone na dwie części w proporcji 75 do 25 proc. Trzy czwarte aktywów funduszy emerytalnych ma trafić na specjalne konta emerytalne obecnych członków OFE, a 25 proc. ma zasilić Fundusz Rezerwy Demograficznej. Fundusze emerytalne, zgodnie z rekomendacjami, miałyby stać się funduszami inwestycyjnymi polskich akcji. Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), zarządzające teraz OFE, mają być przekształcone w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI).

W tym kontekście niepewna jest przyszłość dobrowolnych funduszy emerytalnych (DFE), którymi PTE teraz zarządzają (oprócz OFE). Na razie resort rozwoju nie podał szczegó- łów w tej sprawie. Prawdopodobnie DFE będą dalej istnieć, ale pod parasolem nowych TFI (starych PTE). Czy DFE będą nadal tak atrakcyjne pod względem kosztów jak dotychczas? Tego na razie nie wiemy. Nie wiadomo też, czy zostanie utrzymana struktura portfeli i polityka inwestycyjna.


Zainteresowany artykułem? Kliknij i przeczytaj całość
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
Responses (0)
No response for this article yet.

Polecane