Polecamy

You can skip ad in

SKIP AD >

0

0:00

/

0:00

EMBED THIS PLAYER
COPY

DOWNLOAD STARTED!

Błędy popełniane przy sadzeniu drzew

Błędy popełniane przy sadzeniu drzew

Błędy popełniane przy sadzeniu drzew


2. Nieprawidłowa głębokość sadzenia. Drzewo należy umieścić w dołku tak, aby luźno mieściły się jego korzenie. Nie można ich podwijać ani łamać. Lepsze od takiego postępowania jest już przycięcie korzeni (nie mogą być krótsze niż 20 cm).

  • Zbyt głęboko - dlatego dołek powinien mieć odpowiednią szerokość oraz głębokość. Nie można jednak przesadzić – szyjka korzeniowa (miejsce pomiędzy korzeniami a pniem) powinna być odkryta. Jeśli zakryjemy ją ziemią, delikatna kora w tym miejscu będzie gniła przez co drzewo stanie się podatne na choroby grzybowe i fizjologiczne (gorsze pobieranie wody). Roślinę powinno się więc sadzić na styk.
  • Zbyt płytko - z reguły właściciele ogrodów częściej sadzą drzewa zbyt głęboko niż płytko. Jednak i taki problem może pojawić się. Mała głębokość sadzenia to dla drzewa gorsze warunki – mniej wody i składników pokarmowych. Ponadto spada odporność drzewa na mróz oraz wiatr (może wywracać się).

3. Zbyt żyzne podłoże w dołku. Umieszczanie żyznego podłoża w dołkach ma sens w kilku przypadkach: jeśli chcemy jednocześnie zwiększyć przepuszczalność gleby, gdy dajemy jedynie odrobinę takiego podłoża lub gdy stosowany nawóz organiczny do użyźniania jest dobrze przefermentowany. Nie można jednak przesadzić. 

Przy nadmiernie żyznym podłożu w dołku (przy średniej jakości gleby na działce) może pojawić się problem ze słabą stymulacją rozwoju korzeni (korzenie mają dostatek związków pokarmowych, więc nie przyrastają). Ponadto zdarza się, że osoby dodają mocne nawozy organiczne – np. nawóz kurzy, gołębi. Warto pamiętać, że należy mocno rozcieńczyć dawki, w przeciwnym wypadku może dojść do poparzenia roślin i zahamowania wzrostu. Wniosek jest następujący: użyźnianie podłoża przed sadzeniem jest korzystne, o ile zachowa się przy tym zdrowy rozsądek.

4. Niewłaściwe przeprowadzanie zabiegu sadzenia. Korzenie drzew na kilka godzin przed planowanym sadzeniem warto namoczyć w wodzie. Dzięki temu roślina dobrze nasiąknie (w dodatku te w pojemnikach będzie można łatwo oddzielić). Drzewo należy umieścić w dołku pod kątem prostym (to często popełniany błąd). Później mogą dodatkowo wymagać palika. Przy podsypywaniu ziemią powinno się nim potrząsnąć (wtedy przestrzenie pod i między korzeniami zostaną również zasypane ziemią). Pozostawienie przestrzeni powietrznych zmniejsza stabilność posadzonego drzewo. Ziemię wokół rośliny powinno się udeptać. Drzewo po posadzeniu należy obficie podlać. Cięcie jest kwestią indywidualną – zależy od gatunku i obranej formy prowadzenia.

5. Zła rozstawa między drzewami. Często popełnianym błędem przy sadzeniu drzew jest niewłaściwe zachowanie odległości. Trzeba sprawdzić jaką finalną wielkość i szerokość osiąga dany gatunek lub odmiana. Ważna jest także siła wzrostu i system korzeniowy (przykładowo świerki wytwarzają talerzowy). To informuje nas w jakiej rozstawie można sadzić poszczególne drzewa (względem siebie) i jakie odległości zachować od domu, ogrodzenia i innych obiektów (tutaj nasz rozsądek jest regulowany także przez ustawy prawne). Warto także zwrócić uwagę, że wiele gatunków ma tendencję to wytwarzania napływów korzeniowych (wystające ponad powierzchnię ziemi korzenie) oraz odrostów korzeniowych, przez co mogą niszczyć nawierzchnię lub inne elementy małej architektury.

Zainteresowany artykułem? Kliknij i przeczytaj całość
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
Responses (0)
No response for this article yet.

Polecane