Polecamy

You can skip ad in

SKIP AD >

0

0:00

/

0:00

EMBED THIS PLAYER
COPY

DOWNLOAD STARTED!

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na grobach polskich policjantów na Wołyniu

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na grobach polskich policjantów na Wołyniu

Data publikacji 19.09.2017

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu objął opieką groby poległych na terenie Ukrainy policjantów. W ostatni weekend grupa policyjnych związkowców uczestniczyła w wyjeździe do obwodu wołyńskiego, gdzie odsłonili pamiątkową tablicę.

W dniach 14-16 września Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, realizując swoją uchwałę w sprawie objęcia opieką grobów poległych na terenie Ukrainy policjantów, uczestniczył w wyjeździe do obwodu wołyńskiego. Odwiedzono cmentarze w Lubomlu i Kowlu. W Kościele Trójcy Przenajświętszej w Lubomlu, który jest najstarszą świątynią katolicką na Wołyniu, odprawiono mszę w intencji zmarłych policjantów. Mszę koncelebrował duszpasterz płockich policjantów ksiądz Jerzy Ławicki. Kościół pochodzi z 1412 roku. Ufundował go król Władysław Jagiełło. Po zajęciu Wołynia przez Armię Radziecką kościół został zamknięty i do początku lat siedemdziesiątych XIX wieku znajdował się w nim magazyn soli.

W miejscu spoczynku poległych i zamordowanych policjantów w Lubomlu, który naprawdę trudno nazwać cmentarzem z uwagi na posuniętą dewastację i zaniedbanie, zamontowano i odsłonięto tablicę pamiątkową, którą poświęcił ksiądz Jerzy. Złożono wieńce i zapalono znicze. Policjanci odwiedzili także cmentarzu w Kowlu. Nekropolia ta znajduje się w dużo lepszym stanie.

W trakcie pobytu odbyło się również posiedzenie Prezydium oraz Zarządu Wojewódzkiego. Medalem Zasłużony dla Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego uhonorowano osoby wspomagające działalność naszej organizacji. Policjanci pragną podziękować mundurowym z lubelskiej organizacji wojewódzkiej Piotrowi Mikitiukowi i Sławkowi Teleonowi, którzy pomogli w zorganizowaniu pobytu, a przede wszystkim zainspirowali policjantów z Mazowsza do włączenia się do tak zacnej inicjatywy.

 

Robert Król

Policjanci odsłonili tablicę pamiątkową na grobach polskich policjantów na Wołyniu Policjanci odsłonili tablicę pamiątkową na grobach polskich policjantów na Wołyniu Policjanci odsłonili tablicę pamiątkową na grobach polskich policjantów na Wołyniu W kościele z 1412 roku odbyła się msza za policjantów W kościele z 1412 roku odbyła się msza za policjantów Policjanci odwiedzili także cmentarzu w Kowlu Policjanci odwiedzili także cmentarzu w Kowlu Policjanci odsłonili tablicę pamiątkową na cmentarzu w Lubomlu Policjanci odsłonili pamiątkową tablicę na cmentarze w Lubomlu
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
Responses (0)
No response for this article yet.

Polecane