Polecamy

You can skip ad in

SKIP AD >

0

0:00

/

0:00

EMBED THIS PLAYER
COPY

DOWNLOAD STARTED!

Słynny fotograf robił zdjęcia narodowców. Teraz alarmuje: Facebook je usunął. "Byłem niegrzeczny"

Słynny fotograf robił zdjęcia narodowców. Teraz alarmuje: Facebook je usunął. "Byłem niegrzeczny"


.© Fot. Jacek Łagowski / AG .

- Wyskoczyła wiadomość, że byłem niegrzeczny - mówi portalowi tvn24.pl Chris Niedenthal, fotograf Solidarności. Chodzi o zdjęcia, które zrobił na marszu narodowców.

Zamaskowane twarze, powiewające obok biało-czerwonych flagi ONR-u, race i dym - takie obrazy Chris Niedenthal uwiecznił na Marszu Niepodległości. I choć obrońcy tego wydarzenia - w tym politycy PiS - uważają, że było radosną demonstracją patriotyzmu, wiele osób zwraca uwagę na ksenofobiczne, czy wręcz rasistowskie hasła tam obecne. Nie pierwszy raz.  


Chris Niedenthal: Facebook przeprosił

Zdjęcia Chrisa Niedenthala musiały się komuś nie spodobać. Na Facebooku można zgłosić, że dany post narusza zasady. Serwis może go zablokować.

Fotografie Niedenthala zostały zablokowane już dwa razy. - Z niewiadomych przyczyn - pisze ich autor. Zamieścił je ponownie. W rozmowie z portalem tvn24.pl opisywał: wyskakiwała wiadomość, że byłem niegrzeczny i że według społecznych praw panujących u nich popełniłem jakiś grzech. 

Chris Niedenthal dodaje, że Facebook już go przeprosił za błąd pracownika. On sam uważa, że miała miejsce cenzura w złą stronę. Chodzi o to, że portal nie zablokował samych narodowców, lecz relację dziennikarską.


Cenzura w złą stronę

Podobne argumenty pojawiły się, gdy marszałek Senatu Stanisław Karczewski postanowił donieść prokuraturze na dziennikarza, który tylko cytował wulgarne hasła, jakie padały na marszu narodowców. Z kolei Obywatele RP skarżyli się, że policja - pod pretekstem eliminowania symboli faszystowskich - skonfiskowała ich banner, na którym przekreślono te symbole. Nie reagowała natomiast na rasistowskie transparenty w rękach uczestników Marszu Niepodległości. Dopiero teraz policja przegląda nagrania z kamer, które nagrywały pochód. Pierwsze materiały trafiły już do prokuratury.


Na zdjęciach widać, że marsz nie był piknikiem

Zniknięcie zdjęć Chrisa Niedenthala z Facebooka wywołało oburzenie. - Można tylko spekulować, że znakomite zdjęcia i równie znakomite nazwisko, które je firmuje, były bardzo niewygodne - widać na nich bardzo dokładnie, że Marsz Niepodległości nie był rodzinnym piknikiem, a przemarszem mającym wzbudzić strach z typowymi w takich razach rekwizytami - flagami, maskami, świecami dymnymi, osobistą agresją uczestników - skomentowała na swoim blogu publicystka Agata Czarnacka. 


Chris Niedenthal

Fotograf. Urodził się w Wielkiej Brytanii w rodzinie polskich emigrantów. Jako pierwszy zagraniczny reporter fotografował strajk stoczni w Gdańsku. W 1986 roku został laureatem World Press Photo za portret przywódcy węgierskich komunistów Jánosa Kádára. Jest uważany za autora najsłynniejszych w historii zdjęć z bloku wschodniego.

Jedna z najsłynniejszych jego fotografii przedstawia opancerzony pojazd stojący na tle kina z reklamą filmu Czas apokalipsy. Stało się słynne w pierwszych dniach stanu wojennego.

Zainteresowany artykułem? Kliknij i przeczytaj całość
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
Responses (0)
No response for this article yet.

Polecane