Polecamy

You can skip ad in

SKIP AD >

0

0:00

/

0:00

EMBED THIS PLAYER
COPY

DOWNLOAD STARTED!

Naukowcy odkryli "szósty smak". To przez niego bardziej tyjemy

Naukowcy odkryli "szósty smak". To przez niego bardziej tyjemy


height=200© pixabay

Badania australijskich naukowców sugerują, że ludzie - oprócz słodkiego, słonego, kwaśnego, gorzkiego i umami (określanego jako mięsny) - wyczuwają też szósty smak. Według nich to tłumaczy przybieranie na wadze.

Zespół naukowców z Deakin University w Australii postanowił przyjrzeć się zależności między tyciem a preferencjami smakowymi u dorosłych. W tym celu Julia Low, Kathleen Lacy, Robert McBride i Russell Keast przebadali wrażliwość grupy mężczyzn oraz kobiet na smak produktów z wysoką zawartością węglowodanów złożonych i prostych.

Posłużyły im do tego pomiary progu wyczuwalności smaku w ustach oraz szczegółowe formularze wypełniane przez uczestników eksperymentu. Każdy z nich został dodatkowo dokładnie zmierzony i zważony ze szczególnym uwzględnieniem wymiarów w talii.


Szósty smak

Okazało się, że zamiłowanie do spożywania węglowodanów nie ma związku z obecnością cukru tylko wyczuwaniem smaku samej skrobi zawartej na przykład w pieczywie i makaronach. Innymi słowy, wyniki badań australijskiego zespołu sugerują, że ludzie są w stanie odróżnić sześć, a nie pięć smaków.

Według naukowców ten ostatni nie wszyscy wyczuwają tak samo dobrze. Ci, którzy są na niego szczególnie wrażliwi zwykle mają większy apetyt na węglowodany, w związku z czym częściej je jedzą. Za tą wrażliwością idzie niestety tendencja do szybszego tycia.


Podświadomy akcelerator

- Osoby, które wykazują większą wrażliwość na smak węglowodanów równocześnie mają pewien rodzaj podświadomego akceleratora, który sprawia, że chętniej sięgają po produkty z ich wysoką zawartością - komentuje szef zespołu badawczego, prof. Russell Keast. - Żeby dowiedzieć się, dlaczego tak jest i od czego to zależy, musimy przeprowadzić dalsze badania - dodaje.


Zainteresowany artykułem? Kliknij i przeczytaj całość
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
Responses (0)
No response for this article yet.

Polecane