Artykuły

This is some blog description about this site

Pełne wyniki wyborów na Węgrzech: koalicja rządząca ma większość 2/3 mandatów

Pełne wyniki wyborów na Węgrzech: koalicja rządząca ma większość 2/3 mandatów
Rządząca koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) zdobyła większość 2/3 mandatów w wyborach parlamentarnych 8 kwietnia na Węgrzech - powiadomiło Narodowe Biuro Wyborcze (NVI).

NVI podało w nocy z soboty na niedzielę pełne wyniki wyborów po przeliczeniu wszystkich głosów, także tych oddanych za granicą. Fidesz-KDNP zdobył 133 mandaty w 199-osobowym parlamencie, nacjonalistyczny Jobbik 26 mandatów, a koalicja Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) i partii Dialog 20 mandatów.

 

Oprócz tego w nowym parlamencie znajdzie się dziewięciu przedstawicieli Koalicji Demokratycznej (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsanya, ośmiu - partii Polityka Może Być Inna (LMP), jeden przedstawiciel partii Razem, który wygrał w jednoosobowym okręgu wyborczym, jeden narodowości niemieckiej i jeden poseł niezależny.

 

W głosowaniu na listy partyjne Fidesz-KDNP zdobył 49,27 proc. głosów, Jobbik 19,06 proc., MSZP-Dialog 11,91 proc., LMP 7,06 oraz DK 5,37 proc. Pozostałe partie nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

 

Zgodnie z węgierską ordynacją wyborczą odsetek głosów oddanych w wyborach nie przekłada się proporcjonalnie na liczbę mandatów. 106 miejsc jest obsadzanych w jednomandatowych okręgach wyborczych, a 93 z list partyjnych.

 

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

 

mw/ cyk/

Parlament Wybory ogólnopaństwowe węgry
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
sobota, 21, kwiecień 2018
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.