Cracovia w europejskiej czołówce. Tylko trzy drużyny mają dłuższą passę zwycięstw

Cracovia w europejskiej czołówce. Tylko trzy drużyny mają dłuższą passę zwycięstw
Powoli brakuje nam już przymiotników w określaniu imponującej formy Cracovii i coraz częściej musimy zerkać do Słownika Języka Polskiego, by tam szukać nowych określeń na to, co prezentuje dziś zespół Michała Probierza. Zerknęliśmy też w statystyki i okazuje się, że passa sześciu zwycięstw to nie tylko ewenement w skali Ekstraklasy, ale i coś rzadko spotykanego obecnie w całej Europie. Tylko trzy zespoły na Starym Kontynencie mogą się BOWIEM pochwalić dłuższą serią wygranych od „Pasów”.

Przemiana Cracovii musi budzić podziw. Od drużyny, która przez całą rundę męczyła bułę do tego stopnia, że spokojnie można było stawiać ją w jednym rzędzie z karykaturalnym Sosnowcem i cieniującą Miedzią, do zespołu, który może dziś zlać każdego. Zresztą niech wymowny będzie fakt, że w pierwszym piętnastu kolejkach „Pasy” zgromadziły czternaście punktów, a w siedmiu kolejnych meczach aż dziewiętnaście. Od średniej 0,93 punktu na mecz, do średniej 2,71 punktu na mecz.

Analizę tak olśniewającej przemiany przeczytacie w innych naszych tekstach, ale tu chcielibyśmy się skupić na wymiarze statystycznym tej passy sześciu wygranych z rzędu. Cracovia ostatni raz straciła punkty jeszcze w listopadzie, gdy zremisowała u siebie ze Śląskiem Wrocław 1:1. A później było już tylko dobrze: skromne zwycięstwo 1:0 z Lechem, 3:0 z Arką, 2:1 z Pogonią, 2:1 z Zagłębiem, 2:1 z Piastem i wczorajsze 2:0 z Legią.

Ostatnim klubem, który w Ekstraklasie potrafił wygrać sześć meczów z rzędu, był Lech Poznań w sezonie 2015/16. Wówczas Kolejorz zwolnił Macieja Skorżę wobec kryzysu, w który poznaniacy wpadli po sezonie mistrzowskim. Do Wielkopolski trafił Jan Urban, który uprościł grę lechitów, a ci jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki porażki zamienili na zwycięstwa. W odbiciu się od dna tabeli pomogła listopadowo-grudniowa passa sześciu wygranych z rzędu. Od tego czasu minęły trzy lata i nikt – do teraz – nie potrafił powtórzyć tamtego wyczynu. Choć Cracovii do ekstraklasowego rekordu wciąż jest daleko. Najdłuższa seria zwycięstw należy bowiem do niesamowitego Widzewa sprzed ponad dwóch dekad, gdy w roku 1993 łodzianie wygrali aż trzynaście spotkań z rzędu.

Wiemy zatem, że wyczyn Cracovii jest imponujący na tle ostatnich sezonów na naszym swojskim podwórku. Ale czy ktoś w Europie może obecnie pochwalić się podobną serią? Okazuje się, że tak. Ale jest to dość wąska grupa klubów. W naszych wyliczeniach wzięliśmy wyłącznie zespoły z najwyższych klas rozgrywkowych w swoich krajach i wychodzi na to, że tylko trzy zespoły na Starym Kontynencie mają w tym momencie dłuższą passę zwycięstw od Cracovii. Z tego jedna z tych drużyn tkwi właśnie w przerwie między międzysezonowej.

***

11 zwycięstw z rzędu:

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0