Czy brak snu uszkadza mózg?

Czy brak snu uszkadza mózg?
Według raportu „Jak śpią Polacy”, przeprowadzonego przez TNS, aż 44% z nas uważa się za niewyspanych. Przeciążeni obowiązkami skracamy nocny odpoczynek, żartując, że „wyśpimy się po śmierci”. Okazuje się jednak, że niewyspanie ma negatywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie (co nie jest niespodzianką), ale także na funkcjonowanie mózgu. Już jedna noc bez snu może wywołać skutki, o których ci się, nomem omen, nie śniło.

Sen – po co ci to?

Biorąc pod uwagę fakt, że przesypiamy aż jedną trzecią swojego życia, będąc w tym czasie kompletnie bezużytecznymi, sen wydaje się koszmarną stratą czasu. To jednak oczywiście tylko pozory. W istocie w trakcie snu nasz organizm nie odpoczywa, ale wręcz przeciwnie – „porządkuje” pewne sprawy. Co dokładnie dzieje się z nami, kiedy tkwimy w objęciach Morfeusza?

Wzmacnia się nasz układ odpornościowy

Kiedy zasypiamy, w naszym ciele zaczyna się produkcja cytokin, czyli cząsteczek biorących udział w zwalczaniu bakterii i wirusów. Stąd też osoby, które śpią mniej niż 7 godzin dziennie, bardziej narażone są na różnego typu infekcje.

Reguluje się poziom hormonów

Dzięki temu, że śpimy, nasz organizm produkuje choćby testosteron. Nie jest także tajemnicą, że u maluchów właśnie w okresie nocnego wypoczynku dochodzi do intensywnej produkcji hormonu wzrostu – dlatego mówi się, że dzieci rosną, kiedy śpią.

Spada ryzyko nadwagi

Za pobudzanie naszego apetytu odpowiada między innymi hormon o nazwie grelina. Kiedy śpimy, nasz organizm zmniejsza jej wydzielanie. Jeśli jednak ograniczamy sen, poziom greliny rośnie, a my podjadamy… i tyjemy.

Obniża się ryzyko zawału serca

Oraz udaru mózgu. Kiedy śpimy, nasz organizm pracuje nad wyrównaniem ciśnienia krwi, reguluje poziom cukru do właściwego poziomu, poprawia również działanie układu krążenia.

Ok – wiesz już, że sen nie jest aż taki bezużyteczny i twój organizm potrzebuje go, by sprawnie funkcjonować.

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0