Doradca prezydenta Iranu do Trumpa: Dostaniesz wojnę - Varient - News Magazine

Doradca prezydenta Iranu do Trumpa: Dostaniesz wojnę

Doradca prezydenta Iranu do Trumpa: Dostaniesz wojnę
Doradca prezydenta Iranu, Hesameddin Ashena, stojący na czele irańskiego Centrum Studiów Strategicznych ostrzegł na Twitterze, że USA prędzej doprowadzą do wojny z Iranem niż zmuszą Teheran do zawarcia z USA porozumienia nuklearnego w kształcie, który Waszyngton uważałby za właściwy.

Chcesz lepszego układu z Iranem. Wygląda na to, że otrzymasz zamiast tego wojnę. To się stanie, gdy będziesz słuchał wąsów - napisał Ashena na Twitterze (wąsy - to odniesienie do Johna Boltona, doradcy Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa), kierując te słowa do Donalda Trumpa. Powodzenia w 2020 roku! - dodał Ashena, który uważany jest za osobę z najbliższego kręgu prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego.

W maju 2018 roku Donald Trump jednostronnie wycofał USA z porozumienia nuklearnego z Iranem zawartego w 2015 roku przez mocarstwa zachodnie. Jesienią 2018 roku USA ponownie nałożyły sankcje na Iran chcąc w ten sposób zmusić Teheran do podjęcia negocjacji ws. nowego porozumienia nuklearnego.

W związku z rosnącym napięciem w relacjach USA z Iranem, Waszyngton zdecydował się niedawno skierować w rejon Bliskiego Wschodu grupę bojową lotniskowca Abraham Lincoln, a także bombowce B-52, okręt desantowy i baterię Patriotów. USA uzasadniają to informacjami wywiadowczymi, z których wynika, że Iran lub jego sojusznicy mogliby zaatakować siły amerykańskie na Bliskim Wschodzie.

New York Times napisał w poniedziałek, że USA chcą wysłać na Bliski Wschód 120 tys. żołnierzy w przypadku jakichkolwiek działań podjętych przez Iran, które godziłyby w interesy USA. Administracja Trumpa zdementowała jednak te doniesienia.

Tymczasem przedstawiciel Iranu przy ONZ, Majid Takht Ravanchi porównał działania USA wobec Iranu do tych, które poprzedziły inwazję Amerykanów na Irak w 2003 roku. Według dyplomaty doniesienia wywiadu o rzekomym zagrożeniu ze strony Iranu są fałszywe, tak jak fałszywe były doniesienia o posiadaniu przez Saddama Husajna broni masowego rażenia.

Dowiedz się więcej

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0