Dworczyk: rząd oczekuje ukarania sprawców ataku na polskiego ambasadora w Izraelu - Varient - News Magazine

Dworczyk: rząd oczekuje ukarania sprawców ataku na polskiego ambasadora w Izraelu

Dworczyk: rząd oczekuje ukarania sprawców ataku na polskiego ambasadora w Izraelu
Szef KPRM Michał Dworczyk Fot. PAP/Leszek SzymańskiRząd oczekuje ukarania sprawców ataku na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego - oświadczył w środę szef KPRM Michał Dworczyk. MSZ wezwało już ambasador Izraela Annę Azari w tej sprawie.

Ambasador Magierowski - jak podała izraelska prasa - został zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. Rzeczniczka prasowa polskiego MSZ Ewa Suwara poinformowała, że w związku z atakiem na ambasadora Magierowskiego do resortu została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Suwara zapewniła, że ambasador podczas incydentu nie doznał uszczerbku na zdrowiu.

Dworczyk powiedział na briefingu w Sejmie, że trudno oprzeć się wrażeniu, że w ostatnich dniach była prowadzona brudna gra wokół problematyki dotyczącej restytucji mienia. Szef kancelarii premiera - przypominając słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego - mówił, że rząd polski nikomu żadnych odszkodowań nie będzie płacił i to właśnie Polska może mieć roszczenia, jako ofiara II wojny światowej.

Jak mówił, w tę grę wpisuje się zmiana składu delegacji rządowej z Izraela, która miał przybyć w poniedziałek do Polski. Strona polska odwołała rozmowy powołując się właśnie na zmianę w ostatniej chwili składu delegacji, który miały sugerować - jak podało MSZ - że rozmowy koncentrować by się miały na kwestii restytucji mienia.

Różne środowiska starają się w ostatniej, bardzo gorącej fazie kampanii politycznie wykorzystywać cynicznie tę sprawę u nas w kraju i na forum międzynarodowym. Został wczoraj zaatakowany polski ambasador w Tel Awiwie. Polskie MSZ zażądało wyjaśnień, polski rząd oczekuje ukarania sprawcy tego ataku, a pani ambasador Azari została wezwana do MSZ w dniu dzisiejszym na rozmowę w tej sprawie - powiedział szef kancelarii premiera. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ eaw/

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0