Festiwal Filmowy w Cannes. Almodovar i Bong Joon-ho z największymi szansami na Złotą Palmę

Festiwal Filmowy w Cannes. Almodovar i Bong Joon-ho z największymi szansami na Złotą Palmę
72. Festiwal Filmowy w Cannes właśnie się kończy - wieczorem, na uroczystej gali, zostaną przyznane najbardziej prestiżowe nagrody w filmowym świecie. O ile w przypadku Oscarów, poza drobnymi wyjątkami, zwycięzcy są łatwi do wytypowania, o tyle decyzje jury festiwalu w Cannes to właściwie za każdym razem zagadka.

Oscary są znacznie bardziej polityczne, kampanie promocyjne (zarówno te publiczne, jak i odbywające się za kulisami) nominowanych filmów trwają miesiącami. W Cannes wszystko dzieje się w ciągu 10 dni. Członkowie jury oglądają po 2-3 filmy dziennie, dyskutują o nich dopiero po ostatnim filmie.

Przewodniczącym jury konkursu głównego w tym roku jest Alejandro G. Innaritu, oprócz niego zasiadają w nim: reżyserzy Paweł Pawlikowski, Kelly Reichardt, Alice Rohrwatcher, Maimoiuna N’Diaye, Yorgos Lahtimos i aktorka Elle Fanning, najmłodsza członkini jury w historii Cannes.

Trudno przewidzieć, komu przyznają najważniejsze nagrody, bo większość z 19 filmów pokazywanych w konkursie głównym jak zwykle podzieliła krytyków. Podobnie jak opinia o kondycji tegorocznego festiwalu – część dziennikarzy mówi o wysokim poziomie tegorocznego konkursu, inni narzekają, że nawet najlepsze filmy są wtórne – wszystko już było, młodym reżyserom brakuje odwagi, starzy mistrzowie wciąż chodzą tymi samymi drogami i w kółko robią ten sam film.

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0