Fundacja "Nie lękajcie się": 24 biskupów tuszowało pedofilię

Fundacja "Nie lękajcie się": 24 biskupów tuszowało pedofilię
Fundacja Nie lękajcie się opublikowała przekazany w środę papieżowi Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych. W dokumencie wskazano 24 hierarchów, którzy ukrywali lub przenosili księży-sprawców.

Na liście znalazł się m.in. kard. Kazimierz Nycz, arcybiskupi: Sławoj Leszek Głódź, Tadeusz Gocłowski, Henryk Gulbinowicz, Henryk Hozer czy Józef Michalik, a także zmarły w czwartek bp Alojzy Orszulik.

W dokumencie zawarto też najbardziej skandaliczne przypadki w Polsce, w których doszło do ochrony księży pedofilów przez biskupów oraz innych przełożonych oraz rażącego naruszenia obowiązku nałożonego przez Dokument Sacramentorum sanctitatis tutela.

Opisane sprawy dotyczą w większości przypadków, w których ostatecznie zapadł wyrok w sądzie a zatem ich liczba nie oddaje skali problemu. Przedstawione przypadki są udokumentowane i opisane w polskich mediach - piszą autorzy raportu, dostępnego na stronie fundacji.

Pomimo tego, że w polskich środkach masowego przekazu prawie codziennie mówi się o nadużyciach duchownych wobec dzieci, biskupi wciąż nie robią w tej sprawie nic. Owszem, uchwalili wytyczne i powołali diecezjalnych delegatów do spraw nadużyć. Nie jest to ich dobra wola i własna inicjatywa – do podjęcia tego działania zmusiło ich polecenie Watykanu - zauważają autorzy.

Nie tak dawno katolicki publicysta Stanisław Michalkiewicz, ofiarę księdza pedofila, wielokrotnie brutalnie zgwałconą i na wiele miesięcy pozbawioną przez sprawcę wolności 13-letnią dziewczynkę, porównał do prostytutki. Ten człowiek w ciągu kilku tygodni gościł dwa razy w katolickiej księgarni im. Jana Pawła II w Poznaniu, która mieści się niedaleko Kurii arcybiskupa Gądeckiego - czytamy w raporcie.

Autorzy zaznaczają, że to postępowanie biskupów ma swoje konsekwencje. Według sondaży opinii publicznej przygniatająca większość Polaków nie wierzy, że Kościół jest w stanie samodzielnie rozliczyć się z pedofilami i ich poplecznikami w swoich szeregach - zauważają.

W środę raport został przekazany papieżowi Franciszkowi. Udało się! Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem! - cieszyła się na Twitterze posłanka Scheuring-Wielgus. © Fundacja Nie lękajcie się

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0