Artykuły

This is some blog description about this site

Deklaracja potępiająca Wenezuelę na Szczycie Ameryk

Deklaracja potępiająca Wenezuelę na Szczycie Ameryk
Członkowie tzw. Grupy z Limy na zakończonym w sobotę w stolicy Peru - Limie Szczycie Ameryk podpisali deklarację potępiającą lewicowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro za doprowadzenie do katastrofy gospodarczej i humanitarnej jego kraju. Wiceprezydent USA Mike Pence wezwał do skutecznej izolacji Maduro.

Deklaracja określa sytuację w Wenezueli jako "naruszenie porządku konstytucyjnego" i wyraża zaniepokojenie "pogłębiającym się kryzysem politycznym, gospodarczym, społecznym i humanitarnym" w tym kraju.

 

Utworzona w ub. roku Grupa z Limy, w której skład wchodzą m. in. Argentyna, Brazylia, Kanada,, Chile, Meksyk, Peru i USA, wezwała społeczność międzynarodową do "wsparcia wysiłków krajów regionu mających na celu przywrócenie demokracji w Wenezueli".

 

Podkreślono, że zaplanowane na 20 maja wybory prezydenckie w Wenezueli nie będą mogły być uznane za ważne jeśli nie będą mogły wziąć w nich udziału wszystkie siły polityczne tego kraju a sposób przeprowadzenia wyborów nie będzie "sprawiedliwy i transparentny".

 

Grupa z Limy wyraziła też głębokie zaniepokojenie narastającym eksodusem migrantów z Wenezueli.

 

Zbliżające się wybory są uważane powszechnie (również w samej Wenezueli) za farsę mającą zalegitymizować dalsze rządy Maduro.

 

Wiceprezydent USA Mike Pence, który brał udział w szczycie w zastępstwie prezydenta Donalda Trumpa, wezwał uczestników szczytu do "natychmiastowych działań" mających na celu izolację reżimu Maduro.

 

"Stany Zjednoczone nie będą bezczynnie przyglądać się rozpadowi Wenezueli... Wszyscy musimy stanąć ramię w ramię z naszymi cierpiącymi braćmi i siostrami" - powiedział Pence.

 

Maduro, który został wykluczony z udziału w szczycie, określił w sobotę ten szczyt jako "całkowite fiasko" "stratę czasu".

 

Wenezuela pogrążona jest od czterech lat w głębokim kryzysie gospodarczym i społecznym; zmaga się z recesją i trzycyfrową inflacją, niedoborami podstawowych towarów, w tym żywności i leków. Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej i autorytarne zapędy.

 

Problemom gospodarczym towarzyszy głęboki kryzys polityczny - w wielotysięcznych, antyrządowych protestach, organizowanych niemal codziennie, zginęło co najmniej 120 osób. Wenezuelczycy domagają się uczciwych wyborów, zgody na wpuszczenie do kraju pomocy humanitarnej, poszanowania parlamentu i uwolnienia więzionych działaczy politycznych. (PAP)

 

jm/

Głowy państw Organizacje międzynarodowe Stosunki międzynarodowe Szczyt
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
sobota, 21, kwiecień 2018
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.