Artykuły

This is some blog description about this site

Morawiecki: staramy się wypracować nowy model gospodarczy dla Polski

Morawiecki: staramy się wypracować nowy model gospodarczy dla Polski
Staramy się znaleźć odpowiedzi na pułapki rozwojowe, w których znalazła się Polska poprzez wypracowanie nowego modelu gospodarczego; jednym z jego elementów jest polityka zrównoważonego rozwoju - powiedział w niedzielę w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

Na spotkaniu z mieszkańcami szef rządu zwracał uwagę, że Polska - na skutek przyjętego na początku transformacji modelu gospodarczego - "weszła na ścieżkę rozwoju zależnego".

 

"Czy nam się to podoba, czy nie, to model rozwoju gospodarczego (Polski) w dużym stopniu polegał na tym, że najpierw gwałtownie się otworzyliśmy, co doprowadziło w dużym stopniu do sprzedaży majątku i do upadku bardzo wielu przedsiębiorstw w latach 90., 2000., oraz do dominacji u nas w kraju kapitału z różnych innych krajów świata w kluczowych sektorach, właściwie w bardzo wielu sektorach" - mówił Morawiecki.

 

Jak dodał, efektem tego procesu jest sytuacja, w której "połowa polskiego przemysłu jest w rękach zagranicznych".

 

Inną konsekwencją - zauważył premier - jest fakt, że Polska wydaje 100 mld zł na "odsetki od tego kapitału, który tutaj przyszedł, na dywidendy od własności, którą tutaj posiadają zagraniczni właściciele, zagraniczni udziałowcy".

 

"100 mld zł to jest (...) więcej niż wydajemy na całą służbę zdrowia albo na armię, na edukację wyższą, podstawową, niższą - i jeszcze zostałoby 20 mld zł" - zaznaczył szef rządu.

 

Innymi cechami charakterystycznymi polskiej gospodarki są - zdaniem premiera - "relatywnie niższe niż u bardzo wielu naszych partnerów, konkurentów w krajach zachodnich" marże, a także pułapki: pułapka demograficzna, pułapka słabości instytucjonalnej oraz pułapka średniego dochodu.

 

"My staramy się znaleźć odpowiedź na te pułapki poprzez naszą politykę gospodarczą, poprzez nowy model gospodarczy" - podkreślił Morawiecki. Jedną z tych odpowiedzi - dodał - jest polityka zrównoważonego rozwoju.

 

Wizyta szefa rządu w Krakowie to część ogłoszonego na sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy i PiS przez prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego, objazdu po kraju czołowych polityków obozu rządzącego, który ma potrwać do lipca. Politycy PiS mają przedstawiać Polakom dotychczasowe dokonania PiS i mówić o planach na kolejne miesiące.

 

W niedzielę zaplanowano łącznie ponad 30 spotkań z udziałem członków rządu i parlamentarzystów rządzącego ugrupowania. (PAP)

 

autorzy: Marceli Sommer, Anna Pasek

 

msom/ hp/ mrr/

Partie polityczne i ruchy Rząd
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
sobota, 21, kwiecień 2018
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.