Artykuły

This is some blog description about this site

Transport międzynarodowy: jak zadbać o bezpieczeństwo przewożonych towarów? - Transport - Newseria Biznes

Transport międzynarodowy: jak zadbać o bezpieczeństwo przewożonych towarów? - Transport - Newseria Biznes

Straty w wyniku kradzieży towarów, naprawy szkód czy kary za opóźnienia w dostawie - to tylko niektóre z kosztów, generowanych w wyniku okradania samochodów ciężarowych. W jaki sposób zabezpieczyć transport, by zadbać o bezpieczeństwo pracowników i przewożonych towarów?  

Jak wynika z danych, zgromadzonych przez niemiecką organizację ASW Nord i kilkanaście współpracujących z nią stowarzyszeń przedsiębiorców, na terenie Niemiec co 20 minut dochodzi do kradzieży towarów, przewożonych przez samochody ciężarowe. Tym samym tylko u naszego zachodniego sąsiada co roku jest okradanych prawie 26 000 pojazdów ciężarowych, a wartość rabowanych towarów wynosi 1,3 miliarda euro. Do tego dochodzą też koszty, wynikające m.in. z kar za opóźnienia w dostawie, kosztów napraw czy strat produkcyjnych. Rocznie to niemal 900 milionów euro.

Dane te są szczególnie istotne dla polskich firm transportowych. Zgodnie z informacjami Federalnego Stowarzyszenia Transportu Towarów tylko w I półroczu 2017 roku prawie jedną trzecią z wszystkich przejechanych po niemieckich autostradach kilometrów pokonały samochody ciężarowe z “nowych” krajów UE. Największy udział w tej grupie miały polskie tiry, które łącznie przejechały połowę uwzględnionych w tych statystykach kilometrów. Łącznie po europejskich drogach jeździ ok. 200 tysięcy ciężarówek z Polski, warto więc odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo przewożonych przez nie towarów.

Podstawowe informacje

Planowanie trasy, szczególnie takiej, w którą kierowca wyrusza po raz pierwszy, należy rozpocząć od jak lepszego poznania państw, przez które będzie przejeżdżał z transportem. Ostrzeżenia dla kierowców, niebezpieczne rejony czy chronione parkingi to podstawowe informacje, które każdy kierowca powinien posiadać przed wyruszeniem w trasę. Nie należy również zapominać o przygotowaniu listy najważniejszych kontaktów, które mogą się przydać w drodze do miejsca docelowego, tj. numery alarmowe czy kontakty do polskich konsulatów, za pośrednictwem których będziemy mogli uzyskać pomoc w razie kradzieży. 

Procedury bezpieczeństwa

Każda firma transportowa, wysyłająca swojego pracownika w daleką trasę, powinna zapoznać go z wcześniej przygotowanym, wewnętrznym regulaminem. Należy uwzględnić w nim instrukcję postępowania w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu kierowcy i przewożonego przez niego towaru. Każda sytuacja, z którą kierowca spotka się w trasie jest inna, więc to on musi podjąć ostateczną decyzję. Ogólnie przyjęte zasady ułatwią mu jednak odpowiednie działanie w niebezpiecznej sytuacji. Podejrzane, pozorowane wypadki na poboczach, wymuszenie zatrzymania i opuszczenie kabiny przez nieoznakowany samochód czy próba rabunku na parkingu to tylko przykładowe scenariuszy, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Postój i rozładunek

Każdy kierowca powinien mieć też przy sobie listę sprawdzonych parkingów, na których po zakończeniu czasu pracy może odpocząć, nie narażając swojego bezpieczeństwa i kradzieży przewożonego ładunku czy paliwa. Wykaz ponad 22.000 europejskich parkingów, przeznaczonych dla samochodów ciężarowych, kierowcy mogą sprawdzić m.in. za pośrednictwem aplikacji WebEye Navigator, zintegrowanej z europejską platformą Truck Parking Europe. Dzięki niej kierowcy mogą sprawdzić m.in. listę parkingów w określonym kraju czy mieście, wskazówki dojazdu czy możliwość wyszukania postoju według określonych usług, tj. dostęp do miejsc noclegowych i restauracji, stacje paliw, prysznic, możliwość skorzystania z internetu czy bankomatu. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewni też dostęp do 27 000 poufnych wskazówek związanych z terenami przemysłowymi.

Technologie wspierające bezpieczeństwo

W razie realnego zagrożenia kierowca zazwyczaj nie jest w stanie ocenić, jak groźny jest napastnik oraz z jaką liczbą osób ma w tym wypadku do czynienia. W takiej sytuacji bezpieczeństwo kierowcy i transportowanych towarów zapewnią technologie alarmowe. Każdy samochód ciężarowy powinien mieć zainstalowaną blokadę antywłamaniową, która pozwoli zaoszczędzić trochę czasu przed przyjazdem policji. W przeciwdziałaniu kradzieżom pomagają również rozwiązania telematyczne.

Alarmy wywoływane przez czujniki w pojeździe, monitorowanie drzwi przestrzeni ładunkowej wraz z sygnalizacją ich otwarcia czy blokada plandeki cargo uruchamiająca natychmiastowy alarm w przypadku jej uszkodzenia to tylko niektóre narzędzia, zwiększające bezpieczeństwo transportu w trakcie próby włamania. Firmy transportowe mogą również skorzystać z alarmu napadowego, znajdującego się w kabinie kierowcy, który po włączeniu nie daje żadnych zewnętrznych oznak. W ten sposób alarm widoczny jest w systemie, firma dostaje też informację o zdarzeniu w formie mailowej czy SMS-em, więc może zareagować od razu, jeszcze zanim złodziej zorientuje się, że odpowiednie służby zostały poinformowane o próbie kradzieży -  tłumaczy Paweł Wloczek, Dyrektor Zarządzający WebEye Polska.

WebEye to czołowy dostawca aplikacji telematycznych, za pomocą których ułatwia swoim partnerom przewozowym, spedycyjnym i logistycznym efektywną organizację pracy. Usługi WebEye są nastawione m.in. na analizę parametrów eksploatacyjnych pojazdów, szybką komunikację oraz zmniejszenie ilości zużytego paliwa. Rozwiązania informatyczne firmy są obecnie dostępne w 14 krajach europejskich.

Więcej szczegółów na www.webeye.eu. 

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
poniedziałek, 21, maj 2018
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.