Minister energetyki Rosji: tranzyt ropy do Polski ruszy w poniedziałek

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/index.php on line 175
 

Minister energetyki Rosji: tranzyt ropy do Polski ruszy w poniedziałek

Pracownik w rafinerii ropy naftowej dostarczanej rurociągiem "Przyjaźń" w Százhalombatta (Węgry). Fot. PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARYMinister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział w niedzielę, że dostawy ropy naftowej do Polski przez rurociąg Przyjaźń zostaną wznowione w poniedziałek, 20 maja. Dodał, że w ciągu kilku dni dobrej jakości surowiec trafi na granicę ze Słowacją.

Rosyjski minister, który składa wizytę w Arabii Saudyjskiej, wypowiadając się o rurociągu Przyjaźń zapewnił, że trwa normalizacja procesu zgodnie z ustaloną mapą drogową. W poniedziałek zacznie się tłoczenie ropy naftowej w kierunku Polski - zapowiedział.

Według jego słów normalizacja sytuacji trwa również na kierunku południowym. Oczekujemy, że w ciągu kilku dni ropa dobrej jakości trafi na granicę Słowacji - powiedział Nowak.

Wypowiedzi ministra przekazały rosyjskie agencje informacyjne. Nowak podkreślił, że odbywa się zwykła praca nad wznowieniem normalnego funkcjonowania rurociągu Przyjaźń.

Wcześniej w niedzielę białoruski wicepremier Ihar Laszenka powiedział, że Mińsk uzgodnił projekt mapy drogowej dotyczącej uregulowania sytuacji z dostawami ropy i zaczął go wdrażać. Mapa drogowa przewiduje m.in. zaopatrzenie rafinerii białoruskich w ropę naftową i wznowienie przesyłu surowca w kierunku państw europejskich.

Laszenka w miniony piątek mówił, że tranzyt ropy z Rosji do Polski jedną z nitek rurociągu Przyjaźń może być wznowiony w ciągu siedmiu dni.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła z Rosji w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Tranzyt ropy wstrzymał m.in. polski PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. W sumie w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ fit/ mc/