Jak wczesna menopauza wpływa na serce

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: stdClass::$user_slug

Filename: post/post.php

Line Number: 277

Backtrace:

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/views/post/post.php
Line: 277
Function: _error_handler

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/controllers/Home_controller.php
Line: 304
Function: view

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/controllers/Home_controller.php
Line: 236
Function: post

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/index.php
Line: 317
Function: require_once

"> Nov 26, 2019 14200 0

Jak wczesna menopauza wpływa na serce
Wczesna menopauza, czyli pojawiająca się przed 40-tym rokie życia, wiąże się z niemal dwukrotnie większym zagrożeniem wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych przed 60-tym rokiem życia - mówią badania. Stąd konieczność baczniejszego zwracania uwagi na stan swojego zdrowia oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.Menopauza - co to jest i kiedy się pojawia?

Menopauza to naturalny proces wygaszania płodności u kobiet, wiążący się ze spadkiem produkcji hormonów płciowych, czyli estrogenów i progesteronu oraz ustawania czynności jajników. Na naszym kontynencie średni wiek wchodzenia w menopauzę wynosi 51 lat. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna i bywają kobiety, u których menopauza zaczyna się znacznie wcześniej lub takie, które przechodzą ją dopiero pod koniec 50-tego roku życia. Chociaż nie ma w tej dziedzinie wyraźnych reguł, to jednak do pewnego stopnia jest to sprawa dziedziczna i córka na ogół wchodzi w okres menopauzy w podobnym wieku co matka i babcia.

Wygasanie pracy jajników może też trwać latami i zaczyna się dużo wcześniej niż ustanie miesiączkowania. Niektóre kobiety długo zmagają się tzw. perimenopauzą, czyli okresem przejściowym, w którym występują, między innymi, duże wahania w produkcji hormonów. Menopauzę definiuje się jako czas, gdy krwawienia miesięczne ustały na rok.

O wczesnej menopauzie mówimy, gdy pojawia się przed 40-tym rokiem życia. Nie wiadomo, co dokładnie powoduje że niektóre kobiety tak wcześnie wchodzą w okres pokwitania. Wśród przyczyn pojawienia się wczesnej menopauzy znajdują się choroby onkologiczne narządów rodnych i przebyte terapie oraz operacje. Także kobiety palące papierosy wcześniej wchodzą w wiek menopauzalny. U pozostałych kobiet przyczyny przedwczesnej menopauzy pozostają na ogół nieznane.

Wczesna menopauza niesie ze sobą zwiększone ryzyko rozwoju chorób serca

Jest to związane z zanikiem ochrony estrogenowej. Żeńskie hormony płciowe mają zdolność rozszerzania i uelastyczniania naczyń krwionośnych, co do pewnego stopnia zapobiega miażdżycy, czyli w konsekwencji zawałom serca oraz udarom niedokrwiennym mózgu. Estrogeny pomagają w zwalczaniu złego cholesterolu i w utrzymaniu dobrego na odpowiednim poziomie. Stymulują uwalnianie tlenku azotu w ściankach naczyń krwionośnych, co zapobiega pojawianiu się stanów zapalnych tętnic i przyleganiu blaszki miażdżycowej do ścianek, a także przeciwdziała zakrzepom.

Zatem wczesna menopauza sprzyja zawałom u kobiet, przy czym ryzyko to wzrasta wraz z obniżaniem się wieku, w których kobieta weszła w menopauzę. Potwierdzają to badania naukowe przeprowadzone na Uniwersytecie w Queensland na grupie ponad 300 tysięcy kobiet, w 15-tu badaniach, prowadzonych na całym świecie (pozyskanych z banku danych InterLace). Wśród badanych kobiet wyróżniono te, które przeszły przedwczesną menopauzę, czyli przed 40-tym rokiem życia, wczesną menopauzę, między 40 a 44 rokiem życia, a następnie grupę kobiet, które weszły w menopauzę stosunkowo wcześnie, w wieku 45-49 lat. Tzw. naturalna menopauza przychodzi w wieku 50–51 lat, stosunkowo późna dotyczy kobiet liczących 52–54 lata, a późna - kobiet powyżej 55 roku życia.

Naukowcy stwierdzili, że ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych nieprowadzących do zgonu było ponad 1,5 raza wyższe u kobiet, które przeszły przedwczesną menopauzę, czyli przed 40-tym rokiem życia i 1,3 raza wyższe u kobiet po wczesnej menopauzie (między 40 a 44 rokiem życia) w porównaniu do kobiet, u których menopauza nadeszła w wieku 50-51 lat. Ponadto ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej przed 60-tym rokiem życia było około dwa razy wyższe u kobiet z przedwczesną menopauzą i 1,4 razy wyższe u kobiet z wczesną menopauzą, w porównaniu do grupy kobiet, które przeszły menopauzę w wieku 51-52 lat. Na zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału u kobiet miały też wpływ takie czynniki jak palenie papierosów, otyłość, nadwaga, a także niższy poziom wykształcenia.

Wczesna menopauza zdarza się średnio u co dziesiątej kobiety. Objawia się tak samo, jak naturalna, czyli zaburzeniami cyklu miesiączkowania, obniżeniem libido, suchością pochwy, a także nadmierną potliwością, uderzeniami gorąca oraz kołataniem serca. Jak udowodniły badania wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca oraz osteoporozy. Oznacza to, że w przypadku wejścia we wczesną menopauzę warto uważniej śledzić swój organizm, dbać o utrzymanie odpowiedniej masy ciała, zmienić dietę na zdrowszą oraz zażywać jak najwięcej ruchu.

Źródło: The Lancet Public Health

Czytaj także

Za wcześnie na menopauzę?

Klimakterium

Menopauza - co to jest, kiedy się pojawia, jak sobie z nią radzić?

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0