Kidawa-Błońska: potrafimy otwierać się na różne środowiska

Kidawa-Błońska: potrafimy otwierać się na różne środowiska
Małgorzata Kidawa-Błońska Fot. PAP/Marcin ObaraKoalicja Obywatelska potrafi otwierać się na różne środowiska - przekonywała w środę kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) na wspólnej konferencji prasowej z kandydatami KO, wywodzącymi się z partii lewicowych.

W konferencji wzięli udział m.in. szefowa Inicjatywa Polska Barbara Nowacka, Katarzyna Piekarska, Marek Borowski, Bartosz Arłukowicz, Grzegorz Napieralski i Dariusz Joński.

Te wybory pokazują, że potrafimy - jako Koalicja Obywatelska - otwierać się na różne środowiska - powiedziała Kidawa-Błońska. U nas każdy, dla kogo ważne są demokracja, równość, szacunek dla innych, poszanowanie dla innych ludzi, prawa człowieka, znajdzie swoje miejsce, bo my potrafimy współpracować - podkreśliła.

Uczestnicy konferencji przekonywali, że to Koalicja Obywatelska jest gwarantem realizacji w przyszłym Sejmie lewicowych postulatów.

Arłukowicz mówił, że 8 lat temu podjął bardzo trudną decyzję związania się z Platformą Obywatelską. Przekonywał, że w okresie jego obecności w PO udało się przeprowadzić wiele projektów, związanych z wrażliwością lewicową, np. projekty dotyczące in vitro. To pokazuje, że tylko współpraca buduje - ocenił. Dziś spełnia się moje marzenie, że stoję na jednej konferencji prasowej z Grzegorzem Napieralskim, Katarzyną Piekarską i Barbarą Nowacką - mówił.

Nowacka podkreśliła, że Inicjatywa Polska podjęła rok temu współpracę z Koalicją Obywatelską i w tym czasie udało się wpisać do programu KO szereg postulatów IP, np. program dotyczący polityki społecznej. Przede wszystkim cieszę się, że spotkaliśmy się w gronie ludzi, dla których odpowiedzialność za państwo jest fundamentalna - powiedziała.

Wartości lewicowe, socjaldemokratyczne nie są w Polsce przypisane do jednej partii - przekonywał senator Marek Borowski. Lewicowy wyborca może głosować na SLD, ale może też z powodzeniem głosować na Koalicję Obywatelską - dodał. Przekonywał, że takie postulaty jak związki partnerskie, czy finansowane in vitro z budżetu państwa pokazują, że Koalicja Obywatelska realizuje prospołeczny i europejski program. Nie będzie możliwe wprowadzenie lewicowych postulatów bez silnej reprezentacji Koalicji Obywatelskiej w Sejmie - zaznaczył Borowski.

Bardzo się cieszę że jesteśmy razem na pokładzie Koalicji Obywatelskiej - mówił z kolei Grzegorz Napieralski, wskazując na swoich dawnych kolegów z SLD, np. Arłukowicza. Uwierzyłem w projekt KO, bo łączy ludzi - dodał. Przekonywał, że KO buduje państwo, które Polakom pomoże żyć. A nie takie, które im mówi, jak żyć - dodał.

Piekarska zapewniała, że jak dostanie się do Sejmu, będzie tam walczyć o prawa zwierząt i o ochronę klimatu.

Joński mówił, że przez ostatnie 4 lata lewicy nie było w Sejmie, ale była na ulicach, gdzie zbierane były podpisy pod różnymi projektami, m.in. w sprawie aborcji. Gdyby nie te podpisy, PiS wprowadziłby w Polsce całkowity zakaz aborcji - ocenił. Gwarantujemy, że jak dostaniemy się do parlamentu, programy lewicowe będą słyszalne - zadeklarował.

Kidawa-Błońska podkreśliła, że KO nie chce walczyć z lewicą ani z nikim z opozycji. Tylko dzięki naszej współpracy będziemy w stanie zmienić Polskę - oceniła.

Podczas konferencji Kidawa-Błońska dziękowała Izabeli Leszczynie (PO) za udział we wtorkowej debacie w TVN24. Pokazała, że można być twardą, merytoryczną, przekonywać do swoich racji, że można przy tym zachować klasę - powiedziała.    (PAP)

pś/ mrr/

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0