Komar tygrysi: jakie przenosi choroby? Komar tygrysi w Polsce

Komar tygrysi: jakie przenosi choroby? Komar tygrysi w Polsce
Komar tygrysi jest to owad występujący pierwotnie na terenie południowo-wschodniej Azji. Z czasem jednak komary te zaczęły migrować i w 1975 roku odnotowano ich obecność w Europie, w Albanii. Są to niebezpieczne owady, ponieważ przenoszą liczne tropikalne choroby, spośród których duża część grozi śmiercią. Według doniesień, komary tygrysie zaobserwowano w Polsce, jednakże nie są to potwierdzone informacje.

Komary tygrysie - charakterystyka

Komary tygrysie są to owady, które najliczniej występują w południowo-wschodniej części Azji. Ze względu na swoje pochodzenie, komary tygrysie nazywane są komarami azjatyckimi, jednak bardzo szybko rozprzestrzeniają się po świecie. W latach 70-tych gatunek ten zaobserwowano na południu Europy, w 2005 roku w Holandii. W tym samym czasie obecność komarów tygrysich odnotowano w Ameryce Północnej. Owady te stanowią inwazyjny gatunek, który przenosi tzw. arbowirusy, czyli wirusy roznoszone przez stawonogi (np. kleszcze).

Komary tygrysie cechują się charakterystycznymi, biało-czarnymi paskami na całym ciele, które przypominają paski tygrysie (stąd nazwa). Owady te, w zależności od warunków, w których bytują, osiągają długość od 2 do 10 mm. Są one aktywne za dnia, a największą aktywność przejawiają w godzinach porannych. Samice komarów tygrysich są większe o około 20% od samców i różnią się budową aparatu ssącego. Samice komarów tygrysich atakują organizmy zwierzęce oraz ludzi poprzez przysysanie się do skóry i spijanie krwi, zaś samce żywią się sokami z roślin. Miejscem składania jaj tych owadów jest woda - jaja mają około 0,5 mm średnicy, posiadają zdolność zimowania i nawet po przesuszeniu są zdolne do ponownej aktywności (wystarczy, że się tylko zanurzą w wodzie). Okres rozwoju od jaja do owada trwa maksymalnie 12 dni.

Komar tygrysi - choroby, objawy

Komary tygrysie są to niebezpieczne owady, które nazywane są wektorami, ponieważ przenoszą około 20 wirusów groźnych chorób, w tym chorób tropikalnych. Choroby, które wywołane są ukąszeniem zakażonego komara tygrysiego to m.in:

 • Chikungunya,
 • Denga,
 • Końskie zapalenie mózgu (odmiana wschodnia, zachodnia oraz wenezuelska),
 • Żółta febra,
 • Gorączka Zachodniego Nilu,
 • Japońskie zapalenie mózgu.
 • Chikungunya to choroba wirusowa występująca w Azji oraz Afryce, a w 2007 roku odnotowana w okolicach włoskiego miasta Rimini. Objawy tego schorzenia przypominają symptomy grypy (kilkudniowa gorączka, osłabienie, bóle stawów i mięśni), a towarzyszą im zmiany skórne oraz świąd. Choroba ta bywa mylona z dengą (gorączką denga), która stanowi kolejne schorzenie wywołane przez komary tygrysie.

  Denga we wczesnym stadium, oprócz łagodnej gorączki nie wykazuje żadnych objawów. Z czasem, do podwyższonej temperatury dołączają bóle stawów i mięśni, a także wysypka (podobna do wysypki, charakterystycznej dla odry). W poważnych przypadkach tej choroby, denga skutkuje gorączką krwotoczną, małopłytkowością i może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

  Kolejną chorobą przenoszoną przez komary tygrysie jest żółta febra. We wczesnych stadiach objawia się gorączką oraz symptomami, charakterystycznymi dla grypy. W kolejnej, toksycznej fazie schorzenia, występuje żółtaczka, uszkodzenie wątroby, ból brzucha oraz krwawe wymioty. Jest to choroba charakteryzująca się 50% śmiertelnością.

  Komary tygrysie w Polsce

  W ostatnich latach pojawiły się doniesienia, że w Polsce zaobserwowano komary tygrysie. Informacje te nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone, pomimo tego, że w 2007 roku owady zaobserwowano na terenie Niemiec. Pojawienie się komarów tygrysich w Polsce jest wysoce prawdopodobne, ponieważ, mimo, że owady te preferują ciepłe odmiany klimatu, a naukowcy szacują, że przy warunkach bytowych sprzyjających rozwojowi, komary mogą dotrzeć aż do Skandynawii.

  Rozprzestrzeniają się też bardzo szybko - o ile w XX wieku w Europie oficjalnie odnotowano je w 3 krajach (Albania, Włochy i Francja), tak w pierwszej dekadzie XXI wieku potwierdzono ich występowanie w Grecji, Bośni i Hercegowinie, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Czarnogórze, Monako, Chorwacji oraz Szwajcarii.

  Tygrysi komar - działania prewencyjne

  Ze względu na liczne, niebezpieczne choroby przenoszone przez komary tygrysie, w krajach, w których zaobserwowano ich występowanie, wprowadza się działania prewencyjne. W Stanach Zjednoczonych odkryto, że znaczny wpływ na ograniczenie populacji tego gatunku jest występujący naturalnie w Ameryce owad, Corethrella Appendiculata z rodziny muchówek długich. Oprócz tego, aby zapobiegać rozwojowi komarów, siedliska komarów tygrysich spryskiwane są różnorodnymi preparatami owadobójczymi, np. permetryną czy środkami zawierającymi pałeczki bakterii Bacillus thuringiensis.


  Dowiedz się więcej

  What's Your Reaction?

  like
  0
  dislike
  0
  love
  0
  funny
  0
  angry
  0
  sad
  0
  wow
  0