Korespondent PAP na Ukrainie Jarosław Junko odebrał Nagrodę Rady Programowej PAP S.A.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: stdClass::$user_slug

Filename: post/post.php

Line Number: 277

Backtrace:

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/views/post/post.php
Line: 277
Function: _error_handler

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/controllers/Home_controller.php
Line: 304
Function: view

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/controllers/Home_controller.php
Line: 236
Function: post

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/index.php
Line: 317
Function: require_once

"> Sep 10, 2019 19148 0

Korespondent PAP na Ukrainie Jarosław Junko odebrał Nagrodę Rady Programowej PAP S.A.
Warszawa, 09.09.2019. Laureat Jarosław Junko podczas wręczenia Nagrody Rady Programowej Polskiej Agencji Prasowej "Dziennikarz z misją 2018" w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Fot. PAP/Radek PietruszkaWieloletni korespondent Polskiej Agencji Prasowej na Ukrainie Jarosław Junko odebrał w poniedziałek Nagrodę Rady Programowej PAP S.A. "Dziennikarz z Misją" za 2018 r., przyznaną za pracę zgodną z misją agencji.

Podczas uroczystości, która odbyła się w stołecznym Centrum Prasowym PAP, laudację na cześć laureata wygłosił członek Rady Programowej PAP S.A. Bogumił Łoziński. Jak przypomniał, Jarosław Junko jest związany zawodowo z mediami od 1996 r., kiedy rozpoczął pracę w Programie dla Zagranicy Polskiego Radia. Związał się z nim na dziewięć lat, pracując w redakcji ukraińskiej oraz współpracując z innymi redakcjami językowymi tej rozgłośni. Relacjonował dla niej m.in. wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce w 1999 r. oraz na Ukrainie w 2001 r. W tym okresie współpracował też z Telewizją Polską jako reporter, prowadzący i wydawca programu +Telenowyny+ oraz był dziennikarzem ukraińskiej redakcji +Deutsche Welle+ – powiedział.

Dodał, że w 2004 r. Jarosław Junko jako dziennikarz Polskiego Radia relacjonował z Kijowa wydarzenia Pomarańczowej Rewolucji. Jako jeden z nielicznych polskich reporterów dotarł wtedy do Donbasu, będącego zapleczem politycznym ówczesnego kandydata na prezydenta z ramienia obozu władzy Wiktora Janukowycza, będącego rywalem prozachodniego kandydata Wiktora Juszczenki – zaznaczył członek Rady Programowej PAP.

Łoziński poinformował, że wiosną 2005 r. Jarosław Junko został korespondentem PAP na Ukrainie, a jednym z jego pierwszych wyzwań dziennikarskich w tym kraju było relacjonowanie negocjacji polsko-ukraińskich na temat otwarcia Cmentarza Orląt we Lwowie i otwarcia tej nekropolii.

Relacjonował też m.in. wojnę Rosji przeciwko Gruzji w 2008 r. Był też świadkiem rewolucji godności na Ukrainie, która rozpoczęła się jesienią 2013 r. w związku z decyzją ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza o rezygnacji Ukrainy z zawarcia umowy stowarzyszeniowej z UE. Opisywał krwawe starcia na Majdanie Niepodległości w Kijowie, obalenie Janukowycza i jego ucieczkę do Rosji. Od pierwszych dni relacjonował z Symferopola i Sewastopola wtargnięcie wojsk rosyjskich na Krym, a następnie wojnę ze wspieranymi przez Kreml separatystami w Donbasie. Obecnie stara się zrozumieć, w jakim kierunku pójdzie Ukraina pod wodzą nowego, zaprzysiężonego w maju prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – powiedział członek Rady Programowej PAP.

Prezes PAP Wojciech Surmacz podziękował Radzie Programowej za inicjatywę ustanowienia nagrody Dziennikarz z misją. To jest pierwsza edycja i super pomysł. Nagroda jest absolutnie niezależna, zarząd nie miał na to wpływu. To była decyzja tylko i wyłącznie członków Rady Programowej. To, co mogliśmy dać od siebie, to nagroda pieniężna, jaka wiąże się z tą nagrodą. (..)Myślę, że takie wyróżnienie jest warte każdych pieniędzy – zwrócił uwagę.

Dodał, że każdy, kto wie, co dzieje się na Ukrainie, zdaje sobie sprawę, jak trudna jest tam praca dziennikarska. Tym bardziej jest mi bardzo miło i bardzo się cieszę, że to właśnie pan dostaje tę nagrodę jako pierwszy. Mam wielką nadzieję, że ta nagroda będzie miała swoją kontynuację w następnych latach i mam nadzieję, że inne rady programowe wezmą sobie do serca ten projekt i też będą chciały przyznawać takie nagrody – podkreślił prezes PAP.

Odbierając wyróżnienie, Jarosław Junko przyznał, że informacja o otrzymaniu nagrody była dla niego zaskoczeniem. Uważam, że w tej agencji jest wielu świetnych dziennikarzy. Ja po prostu piszę depesze. Pisanie depesz jest fajną sprawą i bycie nagradzanym również jest świetną sprawą, ale to wyróżnienie nie jest tylko moją zasługą. Za mną stoją ludzie, którzy są w zasadzie anonimowi. Są to koleżanki i koledzy z redakcji, są to wydawcy, którzy dbają o nasz serwis i pilnują, żeby zabiegany korespondent nie pisał, co mu się żywnie podoba, nie robił błędów, czym ratują honor mój i świetnej firmy, w której mam zaszczyt pracować. Bardzo państwu dziękuję – powiedział.

Nagroda Rady Programowej PAP S.A. Dziennikarz z Misją została ustanowiona przez organ opiniodawczo-doradczy spółki jesienią 2018 r. i jest przyznawana za pracę zgodną z misją agencji. Jej laureat otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł brutto.

W skład Rady Programowej PAP S.A. wchodzą: Krzysztof Mieczysław Kaźmierczak (przewodniczący), Adam Grzegorz Dębski, Wojciech Konikiewicz, Marek Lewandowski, Bogumił Łoziński, Jacek Moskwa, Zbigniew Rytel, Zbigniew Natkański oraz Tomasz Truskawa. (PAP)

autorka: Daria Porycka

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0