Artykuły

This is some blog description about this site

Burowa prywatyzacja - scenariusz według Jana Burego

Burowa prywatyzacja - scenariusz według Jana Burego

Ciekawym przypadkiem transakcji państwowych spółek energetycznych z czasów rządów kolacji PO–PSL jest sprawa elektrociepłowni w Przeworsku na Rzeszowszczyźnie, gdzie jak wiadomo, przez lata rządził były wiceminister skarbu państwa Jan Bury (PSL), dzisiaj powszechnie kojarzony z aferą korupcyjną na Podkarpaciu. Elektrociepłownia w Przeworsku wchodziła kiedyś w skład nieistniejącej już Cukrowni Przeworsk.

Jej właścicielem został Ecobamal – prywatna spółka z branży energetycznej, która nabyła ją za 2,5 mln zł. W 2010 r. spółka Ecobamal odsprzedała elektrociepłownię za 22 mln zł spółce PGE Energia Odnawialna S.A., wchodzącej w skład Grupy PGE, którą kontroluje Skarb Państwa. Jak łatwo zauważyć, różnica pomiędzy ceną zakupu a sprzedaży sięgała 19,5 mln złotych. Nie wiadomo, dlaczego spółka PGE Energia Odnawialna, de facto spółka państwowa, wydała na nią aż 22 mln złotych. Oficjalnie sprzedający twierdził, że właśnie tyle kosztowała modernizacja elektrociepłowni. Nikt przy zdrowych zmysłach w to nie uwierzy, bo elektrociepłownia w Przeworsku nie działa od 2005 r.

A poza tym PGE Energia Odnawialna od 2010 r. ponosi koszty jej utrzymania. Oczywiście w sprawie tej transakcji śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola, ale przez lata prowadzone było ono wyjątkowo nieudolnie. Transakcji sprzedaży elektrociepłowni w Przeworsku ponownie przygląda się CBA, usiłując dociec prawdy w tej sprawie.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
sobota, 21, kwiecień 2018
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.