Gazprom zwróci Polsce ponad 6 mld złotych

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/index.php on line 175
 

Gazprom zwróci Polsce ponad 6 mld złotych

PGNiG S.A. i Gazprom podpisały aneks do Kontraktu Jamalskiego. Zgodnie z postanowieniami dokumentu Gazprom wpłaci na konto PGNiG S.A. ponad 1,5 mld dolarów do 1 lipca br. Taką sumę PGNIG S.A. nadpłacił za odbierany gaz ziemny od listopada 2014 r., co zostało potwierdzone wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie 30 marca 2020 r.

To pokazuje, że skuteczna polityka rządu i twarda walka o polskie interesy przynosi dobre efekty. Widać, że jeśli prowadzi się politykę konsekwentną i popartą argumentami, można odnieść sukces nawet z tak wymagającym partnerem jak Gazprom. Dzięki temu i dobrej współpracy z prezydentem możliwe jest osiąganie wymiernych korzyści dla Polski mówi Wicepremier Jacek Sasin.

Minister Aktywów Państwowych podkreśla, że relacje Polski z Gazpromem wyglądają dziś zupełnie inaczej, niż jeszcze pięć lat temu. Dzięki realizacji konsekwentnej polityki oparte są przede wszystkim o partnerstwo biznesowe.

Kontynuujemy politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. Zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i dbamy o to, by gaz dla Polaków i dla polskich firm był jak najtańszy dodaje Jacek Sasin.

Według Wicepremiera Jacka Sasina konsekwentnie prowadzona przez rząd polityka dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego doprowadziła do obniżenia uzależnienia od importu surowca z kierunku wschodniego. W 2016 r. blisko 90% gazu ziemnego pochodziło z importu zza wschodniej granicy Polski. Obecnie wartość ta spadła do ok. 60%. Zmiana ta dokonała się dzięki pełnemu wykorzystaniu Terminala LNG w Świnoujściu, a niedługiej perspektywie proces dywersyfikacji usprawni uruchomienie gazociągu Baltic Pipe dodaje Wicepremier.