Kukiz chce uznania izraelskiego ministra za persona non grata

Kukiz chce uznania izraelskiego ministra za persona non grata
Składamy wniosek o uznanie ministra Israela Katza za persona non grata w Polsce - napisał na swoim profilu na Facebooku lider Kukiz15, Paweł Kukiz.

To reakcja Kukiza na kryzys między Polską a Izraelem, do którego doszło po wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Warszawie, na marginesie konferencji bliskowschodniej. Netanjahu - cytowany przez izraelskie media - miał powiedzieć, że Polacy współdziałali z nazistami przy Holokauście. Taki cytat przedstawił Jerusalem Post.

Potem kancelaria premiera Izraela sprecyzowała, że Netanjahu nie mówił o współpracy narodu polskiego z nazistami, lecz o tych Polakach, którzy takiej współpracy się dopuścili. Mimo tych wyjaśnień doszło do obniżenia rangi polskiej delegacji na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu - z wyjazdu do Izraela zrezygnował premier Morawiecki.

W poniedziałek doszło do dalszej eskalacji sporu, po tym jak szef MSZ Izraela, Israel Katz stwierdził na antenie radia, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Po tych słowach polski MSZ wezwał ambasador Izraela, a premier ogłosił decyzje o rezygnacji Polski z udziału w szczycie V4. Ostatecznie szczyt V4 w Izraelu został odwołany.

Kukiz komentując słowa Israela Katza nazwał je skandalicznymi.

Takiej retoryki używali (minister propagandy III Rzeszy Joseph) Goebbels i niemieccy naziści - dodaje lider Kukiz15.

Składamy wniosek o uznanie ministra Israela Katza za persona non grata w Polsce - pisze Kukiz.

Lider Kukiz15 przypomina też, że ojca jego matki Niemcy bestialsko zamęczyli w Auschwitz.

Dowiedz się więcej

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0