Artykuły

This is some blog description about this site

Weekend Księgarń Kameralnych 2018 - Książka - Newseria LifeStyle

Weekend Księgarń Kameralnych 2018 - Książka - Newseria LifeStyle

Kameralne, niezależne księgarnie w Polsce powoli odchodzą do lamusa. W całej Polsce działa ich tylko ok. 150, a wszystkie można znaleźć na mapie na blogu Rezerwaty Książek. Czytelnicy wolą, kierując się ceną, kupować książki w internecie lub supermarketach. Księgarze postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce i przypomnieć o sobie w najfajniejszy z możliwych sposobów. Od dwóch lat organizują kilkudniowe święto księgarń, podczas którego w całym kraju odbywają się bezpłatne wydarzenia dla dzieci, dorosłych i niedorosłych. W tym roku do działania włączyły się księgarnie m.in. z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Szczecina, Choszczna, Torunia, Wągrowca, Torunia, Włocławka, Płocka, Pułtuska, Poznania, Wrześni, Puszczykowa, Warszawy, Otwocka, Ząbek, Józefowa, Falenicy, Łodzi, Koluszek, Brzegu Dolnego, Lublina, Wrocławia, Opola, Krakowa, Katowic, Kielc, Krapkowic, Sandomierza, Krynicy – Zdrój i Cieszyna.

„W całej Polsce działają wspaniałe kameralne księgarnie. – mówi Anna Karczewska, pomysłodawczyni wydarzenia – W mniejszych ośrodkach często pełnią rolę lokalnych centrów kultury i, na równi z bibliotekami, dbają o poziom czytelnictwa w kraju. W większych miastach księgarń jest więcej, więc muszą walczyć o zainteresowanie czytelników organizując wiele wydarzeń i spotkań. Księgarnie to małe instytucje wielkiej kultury.”

W tym roku księgarze skupieni wokół inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie połączyli siły pod hasłem „Odkryj to, czego nie szukasz”. Jego autorka, Barbara Skrzyńska z księgarni w Brzegu Dolnym tak tłumaczy jego przekaz:

„Zalewają nas informacje o książkach, które trzeba mieć koniecznie i natychmiast. Mało kto wpada na pomysł, żeby iść po nie do księgarni, skoro dokładnie wiadomo jaki chce się tytuł kupić to można to zrobić taniej gdzie indziej. Wchodząc do księgarni kameralnej dajemy sobie szansę na znalezienie czegoś innego, jakiejś nowej drogi z której istnienia nie zdawaliśmy sobie sprawy. Chodzi o bardziej samodzielne podjęcie decyzji i wybranie książki, na którą niekoniecznie poszedł cały budżet promocyjny wydawnictwa.”

Od czwartku 20 kwietnia do poniedziałku 23 kwietnia (Światowy Dzień Książki) w blisko 80 księgarniach w kraju odbędą się darmowe wydarzenia: spacery, spotkania z pisarzami, warsztaty, pokazy filmów, animacje dla dzieci, dyskusje dla młodzieży i debaty dla dorosłych. W tym roku całe wydarzenie organizowane jest oddolnie i bez wsparcia instytucji. Wyjątkiem są Kraków, Warszawa i Koluszki, gdzie samorządy wspierają finansowo realizację wydarzeń w księgarniach i ich promocję. Całość przedsięwzięcia realizowana jest dzięki zaangażowaniu księgarzy. Identyfikację wizualną przygotował Łukasz Rychlicki, a koordynacją i promocją WKK2018 zajęła się Agencja Kultura.

Wydarzeń w ramach Weekendu Księgarń Kameralnych 2018 należy szukać na Facebooku Książki Kupuję Kameralnie i na blogu Rezerwaty Książek oraz na stronach księgarń.

PARTNERZY:

Blogerzy: Wyliczanka, Kurzojady, CzytamRecenzuje.pl, Booklove, Parapet Literacki, Barłóg Literacki, Krótka Przerwa i Czytelniczy.pl

Media: O.pl Polski Portal Kultury  i booklips.pl

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
poniedziałek, 21, maj 2018
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.