Gliński: Noc Muzeów to wspaniała oddolna inicjatywa

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/index.php on line 175
 

Gliński: Noc Muzeów to wspaniała oddolna inicjatywa

Warszawa, 18.05.2019. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (2L) oprowadza zwiedzających po siedzibie MKiDN podczas 16. Noc Muzeów, 18 bm. w Warszawie. W stołecznej edycji Nocy Muzeów biorą udział 262 placówki - muzea, galerie, pracownie, instytucje państwowe. Warszawska Noc Muzeów organizowana jest w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która po raz pierwszy odbyła się w Berlinie w 1997 r., a w Polsce organizowana jest od 2003 r. Fot. PAP/Paweł SupernakNoc Muzeów, to wspaniała inicjatywa bo autentyczna, oddolna, wypływająca z potrzeb ludzi. Każdego roku więcej placówek otwiera swoje podwoje dla zwiedzających w tę noc - mówił minister kultury Piotr Gliński otwierając w sobotę tegoroczną Noc Muzeów.

Ja nie muszę otwierać specjalnie Nocy Muzeów, ona sama się otwiera - mówił minister Gliński wskazując na kolejkę przed siedzibą swojego resortu, który tej nocy można zwiedzać z przewodnikiem. Bardzo polubiliśmy Noc Muzeów, bo ona jest czymś autentycznym. Tej nocy w całej Polsce swoje podwoje otwiera wiele tysięcy instytucji kultury. To cudowne, że możemy być dzisiaj razem z polskim społeczeństwem, z ludźmi, którzy lubią kulturę, a może nie zawsze na co dzień mają czas, żeby z nią obcować - mówił minister kultury otwierając tegoroczną Noc Muzeów.

Tegoroczna Noc Muzeów jest już szesnastą organizowaną w Warszawie. W pierwszej wzięło udział tylko 11 muzeów, w tegorocznej jest ok. 260 placówek - muzea, archiwa, teatry, galerie i inne instytucje, nie tylko kultury.

Motywem przewodnim wydarzenia ma być 30. rocznica wyborów z 1989 r. Z tej okazji niektóre placówki przygotowały program nawiązujący do tych wydarzeń. Archiwum Państwowe prezentuje wystawę filmów, zdjęć i innych archiwaliów, Państwowe Muzeum Etnograficzne - wystawę poświęconą muzyce tego okresu, a Muzeum Drukarstwa pokaże urządzenia, które służyły do drukowania ulotek konspiracyjnych.

Można także zwiedzić Kancelarię Premiera. Zobaczyć m.in. salę im. Frycza Modrzewskiego, gdzie odbywają się posiedzenia Rady Ministrów. Otwarty dla zwiedzających jest również Pałac Prezydencki oraz Belweder.

W Nocy Muzeów bierze udział również Sejm, który zaprasza chętnych na nocny spacer po swojej siedzibie. Zwiedzić można hall główny, galerię Sali Posiedzeń Sejmu, Salą Kolumnową, a także kuluary. Swoje podwoje otworzył również Senat. Udostępnione zostały: sala posiedzeń plenarnych, foyer oraz sale konferencyjne, gdzie znajdują się pamiątki po byłych marszałkach Izby – Andrzeju Stelmachowskim, Auguście Chełkowskim i wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim.

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów udział bierze też Naczelny Sąd Administracyjny. Zwiedzający mają okazję zapoznać się z siedmioma wystawami tematycznymi, skupionymi wokół m.in. historii sądownictwa i stolicy. W przygotowanym przez NSA programie jest też m.in. symulacja rozpraw sądowych, historyczne i plastyczne zabawy dla dzieci, rodzinna gra sądowa oraz pokaz służby policji sądowej.

Jak co roku w imprezie uczestniczy cieszące się dużą popularnością wśród zwiedzających Muzeum Narodowe, które tym razem oprócz ekspozycji stałych i czasowych zaprezentuje muzealną kuchnię, czyli pracownie i magazyny. W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dla gości przygotowano m.in. pokaz rekonstrukcyjny przybliżający zastosowanie tkanin nie tylko w ubiorze dworskim czy szatach liturgicznych, lecz także w wystroju wnętrz.

W Warszawie dla gości Nocy Muzeów przygotowano również szczególną komunikację. Na kilku liniach specjalnych kursują m.in. zabytkowe autobusy, w tym popularne ogórki. Ratusz uruchomił także na pl. Defilad punkt informacyjny, gdzie będzie dostępny m.in. informator z programem imprezy w wersji polskiej i angielskiej.

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 r. W Polsce w 2003 r. zorganizował ją Poznań. Warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później.

Noc Muzeów organizują, oprócz Warszawy, także inne miasta, w tym: Chorzów, Szczecin, Gryfice, Kielce, Wrocław, Lublin, Zielona Góra i Olsztyn. Chętni mogą między innymi zwiedzać Szyb Poniatowski w Katowicach, który stanowił część zamkniętej w ubiegłym roku kopalni Wieczorek. Biblioteka Gdańska PAN zorganizowała prezentację kilku starodruków, a Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało pokaz gotowania dań z książki kucharskiej dla wojska pochodzącej sprzed stu lat. Ponadto będzie można zwiedzić rezydencję prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle.

W Krakowie Noc Muzeów odbyła się w piątek.(PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak, Agata Szwedowicz

akn/ aszw/ mark/