MKiDN: wicepremier Gliński powołał Piotra Bernatowicza na dyrektora CSW w Warszawie

MKiDN: wicepremier Gliński powołał Piotra Bernatowicza na dyrektora CSW w Warszawie
Zamek Ujazdowski - siedziba CSW. Fot. PAP/Andrzej RybczyńskiWicepremier, minister kultury Piotr Gliński powołał Piotra Bernatowicza na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie - podało w piątek MKiDN. Bernatowicz zastąpi na tym stanowisku Małgorzatę Ludwisiak, której kadencja upływa 31 grudnia 2019.

Kadencja Bernatowicza, który od października 2018 r był prezesem Radia Poznań, rozpocznie się 1 stycznia 2020 r. i potrwa siedem lat.

Minister kultury nie przedłużył kadencji Ludwisiak oraz zdecydował, że nowego szefa tej instytucji powoła w drodze pozakonkursowej. Gliński informację o zamiarze powołania Bernatowicza na to stanowisko, zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, wysłał do związków i stowarzyszeń zawodowych.

W odpowiedzi na to ośmiu członków Rady Programowej CSW w przesłanym PAP oświadczeniu napisało, że nie podważają legalności tych działań, tylko ich wymiar merytoryczny. W oświadczeniu zwrócono m.in. uwagę, że w żadnej wypowiedzi ministra nie pojawiło się wyjaśnienie dotyczące tego, dlaczego nie zamierza przedłużyć kadencji Małgorzaty Ludwisiak. Minister nie ma prawnego obowiązku tłumaczyć swojej decyzji, ale brak uzasadnienia w takich sytuacjach sugeruje pozamerytoryczne motywacje. Podobny wydźwięk ma powoływanie przez ministra dyrektora z trybie pozakonkursowym - wskazano.

Piotr Bernatowicz jest historykiem sztuki, czynnym kuratorem i krytykiem sztuki współczesnej. W swojej karierze był m.in. redaktorem naczelnym Arteonu, periodyka poświęconego sztuce współczesnej. Zajmuje się również działalnością edukacyjną i promocyjną w dziedzinie sztuki współczesnej oraz jest czynnym uczestnikiem dyskursu krytycznego toczącego się wokół zjawisk i problemów sztuki współczesnej w kraju i zagranicą.

W 2017 r. Bernatowicz otrzymał Nagrodę im. Jacka Maziarskiego za wybitne osiągnięcia publicystyczno-eseistyczne wyróżniające się suwerennością myślenia i poszerzające naszą wiedzę o rzeczywistości. Jest również laureatem Dorocznej Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki wizualne za rok 2018. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0