Morawiecki o kryzysie na linii Polska-Izrael: Trzeba się szanować - Newsa.pl

Morawiecki o kryzysie na linii Polska-Izrael: Trzeba się szanować

Morawiecki o kryzysie na linii Polska-Izrael: Trzeba się szanować
– W praktyce szczyt się nie odbędzie ze względu na obraźliwe wobec Polski wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Izraela. W polityce, jak w życiu, trzeba się szanować – tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą” premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu komentował w rozmowie z dziennikarzem gazety trwający od kilku dni spór na linii Polska-Izrael, który doprowadził do odwołania szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie.

– Jestem zbudowany rozmowami, które toczyłem z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej. Wykazali pełne zrozumienie całej sytuacji i naszego punktu widzenia. Potwierdza to siłę V4 – tłumaczył Morawiecki. Jak tłumaczył dalej szef polskiego rządu w Izraelu odbędą się spotkania bilateralne, ponieważ „gdy rozpętała się burza po słowach izraelskiego ministra, nasi partnerzy byli już w drodze do Jerozolimy”.

Jednocześnie Morawiecki podkreślił, że dbanie o dobre imię Polski uważ za jeden z naszych fundamentalnych obowiązków”. – W praktyce szczyt się nie odbędzie ze względu na obraźliwe wobec Polski wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Izraela. W polityce, jak w życiu, trzeba się szanować – dodał premier.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu odwołany

Na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu Polskę reprezentować miał premier Mateusz Morawiecki. Decyzja ta uległa jednak zmianie po szczycie bliskowschodnim, który w ubiegłym tygodniu miał miejsce w Warszawie. Chodzi o słowa premiera Izraela Benjamina Netanjahu na temat Polaków, które cytowały izraelskie media. Choć strona rządowa zapewnia, że wszystko zostało wyjaśnione, zdecydowano że Polskę podczas szczytu reprezentować będzie nie premier, lecz szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Sytuacja uległa zmianie po wczorajszej wypowiedzi p.o. szefa MSZ Izraela, który mówił o kolaboracji Polaków z Niemcami oraz o tym, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. W związku z tą wypowiedzią, polskie władze zdecydowały, że Polska nie weźmie udziału w szczycie V4, a ostatecznie spotkanie zostało odwołane.

Czytaj także:

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0