No i mamy czarny piątek dla inwestycji. PKB jedzie już tylko na tym, co wydają Polacy

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: stdClass::$user_slug

Filename: post/post.php

Line Number: 277

Backtrace:

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/views/post/post.php
Line: 277
Function: _error_handler

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/controllers/Home_controller.php
Line: 304
Function: view

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/controllers/Home_controller.php
Line: 236
Function: post

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/index.php
Line: 317
Function: require_once

"> Jan 12, 2020 19784 0

No i mamy czarny piątek dla inwestycji. PKB jedzie już tylko na tym, co wydają Polacy
GUS potwierdził w piątek wstępne dane o PKB sprzed dwóch tygodni. Polska gospodarka rozwijała się w III kwartale 2019 roku w tempie 3,9 proc., najwolniej od trzech lat.

Wzrost PKB w trzecim kwartale napędzała już tylko konsumpcja. Spożycie gospodarstw domowych wzrosło o 2,2 pp., a publiczne o 0,8 pp.

Jeśli chodzi o inwestycje, to niestety sprawdziła się przewrotna prognoza Piotra Bielskiego, szefa Departamentu Analiz Ekonomicznych w Santander Bank Polska.

Za tydzień szczegóły PKB.. trzymajmy kciuki żeby dla inwestycji to nie był prawdziwy black friday ???? pic.twitter.com/FiNKcJGrtd

— Piotr Bielski (@pbiel) November 22, 2019

Bizblog.pl poleca:Bezrobocie na najniższym poziomie od prawie 30 lat GUS podał dobre dane o polskim przemyśle Nie jest dobrze, PKB poniżej oczekiwań. Rację mieli najwięksi pesymiści…Solidna konsumpcja, ale inwestycje na dnie

Popyt inwestycyjny był wyższy o 0,8 pkt. proc. (kwartał wcześniej 1,5 pkt. proc.), ale kurczące się środki firm spowodowały, że akumulacja brutto podbiła PKB o zaledwie 0,1 pkt. proc. (1,3 pkt. proc. w II kw.).

W 3Q19 wzrost PKB poniżej 4 proc. r/r po raz pierwszy od 4Q16. Wciąż solidny wzrost konsumpcji przy dalszym spowolnieniu tempa wzrostu inwestycji. Znaczący pozytywny wkład wymiany handlowej z zagranicą (+0,8 p. proc) przy negatywnym wpływie zmiany stanu zapasów (-0,7 p. proc)

– wyliczają ekonomiści Pekao.

W 3Q19 wzrost PKB poniżej 4% r/r po raz pierwszy od 4Q16. Wciąż solidny wzrost konsumpcji przy dalszym spowolnieniu tempa wzrostu inwestycji. Znaczący pozytywny wkład wymiany handlowej z zagranicą (+0,8 p. proc) przy negatywnym wpływie zmiany stanu zapasów (-0,7 p. proc). pic.twitter.com/a2lbKIAmLO

— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) November 29, 2019

Analitycy ING odnotowują, że dynamika inwestycji była niższa od spodziewanej i w kolejnych miesiącach nie należy spodziewać się poprawy.

Dynamika inwestycji (4,7%) w 3kw też była niższa od prognoz. Negatywnie zaskoczył sektor publiczny i samorządy. Szacujemy, że wzrost inwestycji sektora prywatnego zwolnił z 14,3% w 1kw do ok. 5%r/r obecnie. W kolejnym kwartale spodziewamy się dalszego hamowania w obu grupach. pic.twitter.com/cJX4OgPeIW

— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) November 29, 2019

Niższy PKB to złe wieści dla rządu

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oraz agencję ISBnews spodziewali się, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wyniesie 4,1 proc. (wobec 4,5 proc. r/r w II kw. 2019 r.). Odczyt za III kw. 2019 r. wyraźnie zaskoczył ekonomistów in minus.

Po przeanalizowaniu piątkowych danych ekonomiści mBanku obniżyli prognozę na 2020 r. do 2,8 proc. Ich śladem najpewniej pójdą najpewniej kolejne banki i instytucje.

Słaba struktura w PKB za III kwartał skłania nas do rewizji prognozy wzrostu na 2020 rok do 2,8% (poprzednio 3,2%). Winne głównie inwestycje, a i konsument wydaje się znacznie bardziej ostrożny.

— mBank Research (@mbank_research) November 29, 2019

Wolniej rozwijająca się gospodarka to zła wiadomość dla rządu, bo przekłada się to na niższe wpływy z podatków. Sytuację ratuje wciąż VAT od kupowanych przez Polaków towarów i usług, ale jeśli – tak jak sugerują ekonomiści mBanku – konsumpcja też spowolni, to rząd będzie miał niemały problem, o czym możesz przeczytać poniżej w felietonie Rafała Hirscha.

Ceny w górę, a będzie jeszcze drożej

Ze wstępnych danych o inflacji podanych w piątek przez GUS wynika, że ceny wzrosły o 2,6 proc.

Wg szybkiego szacunku, w listopadzie 2019 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z tym samym miesiącem 2018 r. wzrosły o 2,6% (wskaźnik cen 102,6).

Więcej: https://t.co/ovyq5cAyMw#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/wgBXK8sudI

— GUS (@GUS_STAT) November 29, 2019

CPI wciąż blisko celu NBP (2,6 proc. r/r). Wyższa niż rocznego wzrostu cen żywności, przy pogłębieniu spadku cen paliw r/r. Kolejne miesiące przyniosą wyraźny wzrost inflacji konsumenckiej, a jego skala w 1Q20 będzie głównie uzależniona od zmian cen prądu

– wskazują Dział Analiz Pekao.

W opinii ING wzrost inflacji o 2,6 proc. w listopadzie wynika z rosnących cen żywności.

Inflacja bazowa osiągnęła poziom 2,5%r/r. W kolejnych miesiącach spodziewamy się jednoznacznej tendencji wzrostowej. CPI szczyt osiągnie w 1kw 2020 na poziomie zbliżonym do 3,5 proc.

– wskazują ekonomiści ING.

Najnowsze w Bizblog.plNo i mamy czarny piątek dla inwestycji. PKB jedzie już tylko na tym, co wydają Polacy Przeciw klimatycznej rezolucji Europarlamentu nawet posłowie lewicy. Mówią, że się pomylili I szlag trafił odwilż. Trump poparł demonstrantów w Hongkongu, Chińczycy są wściekli Nie płacisz abonamentu RTV? Wkrótce zaczniesz. Podobnie jak miliony Polaków Płatności elektroniczne. Nikt w naszym regionie nie korzysta z nich tak często jak Polacy

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0