Premier: hymn narodowy - oznaka jedności naszego narodu

Premier: hymn narodowy - oznaka jedności naszego narodu
Radzymin, 08.11.2019. Premier Mateusz Morawiecki (C-P) podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie. Fot. PAP/Piotr NowakPowinniśmy chcieć słyszeć hymn narodowy jak najczęściej, ponieważ jest on oznaką jedności naszego narodu - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który w piątek w Radzyminie wziął udział w akcji "Szkoła do hymnu".

W ramach tej inicjatywy prawie 4 miliony uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli z ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych wspólnie o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

Premier dołączył do akcji w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie koło Warszawy.

Stojąc blisko dzieci słyszałem jak energia śpiewania rośnie. Bardzo piękne to było, kiedy z młodych gardeł ta pieśń wzbierała i brzmiała coraz głośniej, coraz piękniej - mówił szef rządu.

Zwrócił uwagę, że Polacy śpiewają hymn dość rzadko. Powinniśmy chcieć słyszeć hymn narodowy jak najczęściej, bo jest on oznaką jedności, jedności naszego narodu - stwierdził szef rządu. Dodał, że cieszy go, iż Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewa coraz częściej.

Zwracając się do uczniów podkreślił, że trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy sztafetą pokoleń i nie byłoby naszej dzisiejszej wolności, bez walki, która toczyła się o niepodległość sto lat temu. Mazurek Dąbrowskiego napisany został przez Józefa Wybickiego równo 222 lata temu. Przez te 222 lata tylko 50 lat byliśmy wolnym, niepodległym państwem - mówił Morawiecki.

Polska mowa, polskie piosenki, literatura nie mogły być pielęgnowane, nie mogły być rozwijane w czasach niewoli. Nasza praca była wykorzystywana przez inne narody. Pamiętamy o tym, wiedząc również, że patriotyzm oznacza miłość do własnego narodu, a nie nienawiść do innych narodów - oświadczył premier.

Morawiecki, nawiązując do losów Orląt Lwowskich, mówił, że dzisiaj  nie musimy już w taki dramatyczny sposób walczyć  o wolność. Ale musimy ją szanować i każdy niech ją szanuje poprzez pracę, naukę, poprzez to do czego jest powołany - powiedział szef rządu.

Życzę wam, drodzy uczniowie, nauczyciele, żebyśmy wszyscy razem - my Polacy potrafili pielęgnować przyszłość naszego kraju, żeby Polska stawała się coraz piękniejsza i stawała się coraz lepszym miejscem do życia - dodał Morawiecki.

Podkreślił, że Radzymin to miejsce szczególne, czyli miejsce Cudu nad Wisłą. Życzył uczniom w Radzyminie i w całej Polsce, żeby chcieli być Polakami. Żeby w waszych sercach, duszach, umysłach dźwięczała ta fraza, że warto być Polakiem. Warto i trzeba być Polakiem, bo to jest zobowiązanie wobec pięknej przeszłości (...) ale również zobowiązanie wobec przyszłości - powiedział Morawiecki.

Akcję Szkoła do hymnu zorganizowało MEN oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, która była jej inicjatorem. Jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji Rekord dla Niepodległej. Młodzi ludzie zaproponowali wówczas, aby z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaśpiewać wspólnie polski hymn. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0