Prokuratura: Nie będzie przeszukania poznańskiej kurii. Chodzi o dokumenty dotyczące byłego księdza z Chodzieży

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: stdClass::$user_slug

Filename: post/post.php

Line Number: 277

Backtrace:

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/views/post/post.php
Line: 277
Function: _error_handler

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/controllers/Home_controller.php
Line: 304
Function: view

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/application/controllers/Home_controller.php
Line: 236
Function: post

File: /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/index.php
Line: 317
Function: require_once

"> Jul 20, 2019 25431 0

Prokuratura: Nie będzie przeszukania poznańskiej kurii. Chodzi o dokumenty dotyczące byłego księdza z Chodzieży
- Nie będzie przeszukania poznańskiej kurii metropolitalnej - potwierdza w rozmowie z reporterem TOK FM rzecznik prokuratury okręgowej w Poznaniu prokurator Michał Smętkowski.

Chodzi o dokumentację z postępowania kanonicznego  ws. księdza z Chodzieży, podejrzanego o molestowanie seksualne ministranta. - Na tym etapie postępowania nie ma podstaw do przeprowadzenia przeszukania. Przeszukanie jest ostatecznym środkiem przymusu w sytuacji, gdy ktoś celowo, ze złej woli nie chce wydać danych dokumentów - powiedział reporterowi TOK FM prokurator Michał Smętkowski.  

#Poznań-nie będzie przeszukania Kurii w celu uzyskania akt sprawy z postęp. kanonicznego dot. wykorzystania seksualnego przez b. księdza z Chodzież[email protected]_NEWS pic.twitter.com/Ae18s7qruy

— Karol Kański (@KarolKanski) June 27, 2019

 

A skoro przedstawiciele kurii twierdzą, że dokumenty w sprawie byłego duchownego przekazali do Watykanu i znajdują się w Kongregacji Nauki Wiary, to przeszukanie jest zbędne.

W tej sytuacji prokurator wystąpi z wnioskiem o międzynarodową pomoc prawną do Państwa Watykańskiego i udostępnienie mu akt sprawy byłego księdza. Duchowny kilkanaście lat temu miał molestować ministranta. Poszkodowany, w ramach pokuty, którą zadał mu spowiednik, powiadomił o wszystkim kurię. Księdza odwołano z probostwa i sprawę przekazano do Watykanu, który podjął decyzję o usunięciu księdza ze stanu duchownego. 

#Poznań-wystąpimy do Państwa Watykańskiego w ramach międzynar. pomocy prawnej o przekazanie akt sprawy z postęp. kanonicznego przez Kongregację Nauki Wiary mówi prok. Michał Smę[email protected]_NEWS pic.twitter.com/TZoVI9wDaE

— Karol Kański (@KarolKanski) June 27, 2019

 

Śledczy w Chodzieży potrzebują akt sprawy z postępowania kanonicznego, by postawić byłemu już księdzu zarzuty. Sąd uznał, że poznańska kuria nie może już zasłaniać się tajemnicą zawodową i musi udostępnić prokuraturze dokumenty z kanonicznego postępowania przeciwko byłemu duchownemu, który w przeszłości molestował nastolatka.

Dowiedz się więcej

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0