Artykuły

This is some blog description about this site

PPP w projektach termomodernizacji święci kolejne triumfy – tym razem na Pomorzu - Samorządy - Newseria Biznes

PPP w projektach termomodernizacji święci kolejne triumfy – tym razem na Pomorzu - Samorządy - Newseria Biznes

17 kwietnia br. Prezydent miasta Sopotu podpisał umowę o PPP, której przedmiotem jest termomodernizacja 25 obiektów oświatowych. Jest to pierwszy na Pomorzu hybrydowy projekt PPP dofinansowany ze środków unijnych na lata 2014-2020. Wartość wybranej dla miasta oferty wynosi 37 mln zł, zaś wartość dofinansowania unijnego to blisko 10 mln zł.

Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego nie pierwszy raz sprawdzi się w przypadku projektów termomodernizacyjnych. Zdaniem ekspertów sektor efektywności energetycznej należy do jednego z najlepszych obszarów, w których wykorzystywana może być współpraca publiczno-prywatna. Mec. Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz uważa, że to najkorzystniejsze rozwiązanie dla polskich miast i gmin. Zyskują one nie tylko finansowanie inwestycji i przeprowadzenie robót przez partnera prywatnego, ale także gwarancję dużych oszczędności w zużyciu energii.

Najnowszą umowę w formule PPP w sektorze efektywności energetycznej zawarło 17 kwietnia Miasto Sopot z firmą EngieServices Sp. z o.o. Jej przedmiotem jest kompleksowa termomodernizacja 25 obiektów edukacyjnych i wychowawczych, m.in. szkół, przedszkoli, domu dziecka i młodzieżowego domu kultury. Wartość umowy wynosi 37 mln zł. Prace przeprowadzone przez partnera prywatnego mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej placówek oraz podniesienie jakości ich użytkowania poprzez wygenerowanie dodatkowego budżetu z oszczędności pozyskanych dzięki wdrożeniu systemu zarządzania energią.

Nowa inwestycja w Sopocie to także pierwsze w województwie pomorskim przedsięwzięcie PPP realizowane z dofinansowaniem ze środków unijnych na lata 2014-2020. Wartość dofinansowania to blisko 10 mln zł. Hybrydowe PPP, polegające na połączeniu trzech źródeł finansowania – kapitału partnera prywatnego, wkładu strony publicznej oraz środków unijnych – uchodzi za najbardziej opłacalną formę realizacji inwestycji publicznych. Mimo to pierwszą w Polsce umowę o hybrydowe PPP w ramach obecnej perspektywy finansowej podpisano dopiero 30 stycznia 2017 r. w Zgierzu.

– Ze względu na skomplikowaną procedurę takich projektów, którą dodatkowo utrudnia brak jednoznacznych przepisów, przygotowanie projektów hybrydowych jest czasochłonne, wymaga specjalistycznej wiedzy i najwyższej staranności. Podjęcie się tak niełatwych projektów przez samorządy to jednak szansa na ogromne zyski
– mówi mec. Cieślak, kierujący zespołami zapewniającymi kompleksową obsługę prawną partnerom publicznym zarówno w Zgierzu, jak i w Sopocie, a także w kilku innych projektach hybrydowych PPP realizowanych obecnie w kraju.

Projekt w Sopocie to pionierska inwestycja w regionie. Partnerstwo publiczno-prywatne nie cieszyło się bowiem dotąd dużym powodzeniem na Pomorzu. Od 2009 roku tylko trzy projekty zostały doprowadzone do fazy operacyjnej. –

Tym większe gratulacje należą się władzom Sopotu. Zaletami PPP dla miast i gmin jest nie tylko to, że spełnia realne potrzeby samorządów, takie jak zapewnienie finansowania, ale także daje możliwość skoncentrowania się na celach społecznych. Decydując się na podpisanie umowy, miasto będzie mogło jeszcze sprawniej je realizować
– dodaje prawnik.

 

 

 

 

 

 

***

Dr Rafał Cieślak – wspólnik zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz. Jest jednym z najbardziej doświadczonych w Polsce specjalistów w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. Zajmuje się także zagadnieniami zamówień publicznych, funduszy unijnych oraz finansów jednostek samorządu terytorialnego. Rekomendowany jako ekspert w zakresie PPP i prawa publicznego w prestiżowym rankingu prawniczym „Chambers Europe” (2015). 

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
poniedziałek, 21, maj 2018
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.