Rośnie napięcie nad Zatoką Perską. "Iran będzie bronił się przed jakąkolwiek militarną agresją"

Rośnie napięcie nad Zatoką Perską. "Iran będzie bronił się przed jakąkolwiek militarną agresją"
Iran będzie bronił się przed jakąkolwiek militarną agresją - oświadczył irański szef dyplomacji i zaproponował podpisanie paktu o nieagresji z krajami leżącymi nad Zatoką Perską. Dżawad Zarif przebywa z wizytą w Iraku, który ma być mediatorem w sytuacji rosnącego napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem.

Szefowie dyplomacji Iranu i Iraku wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Bagdadzie. Muhammad Ali al-Haki podkreślił, że Irak przeciwny jest jednostronnym decyzjom podejmowanym przez Waszyngton. - Będziemy pomagać w tej sprawie, chcemy być mediatorami i osiągnąć satysfakcjonujące rozwiązanie - podkreślił iracki minister.

Stany Zjednoczone i Iran są kluczowymi sojusznikami Iraku, który chce pozostać neutralny w tym sporze. W najbliższych dniach do Waszyngtonu mają polecieć iraccy mediatorzy.

MSZ: Iran stawi czoła każdej wojnie © KHALID MOHAMMED/AP

Irański szef dyplomacji odnosząc się do rosnącego napięcia między Waszyngtonem a Teheranem podkreślił, ze Iran będzie w stanie stawić czoła wojnie bez względu na to czy będzie to wojna ekonomiczna czy militarna. Zarif poinformował, że Iranowi zależy na zbudowaniu

dobrych relacji z krajami znad Zatoki Perskiej i zaproponował przygotowanie paktu o nieagresji między tymi krajami.

Głównym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie jest Arabia Saudyjska. Teheran i Rijad od wielu lat rywalizują ze sobą o wpływy w Zatoce Perskiej. Stoją również po przeciwnych stronach konfliktów militarnych w Syrii i Jemenie. Kilka dni temu Waszyngton winą za ostrzelanie saudyjskich i emirackich tankowców w zatoce Omańskiej obarczył właśnie Iran.

Apel do państw UE ws. utrzymania porozumienia nuklearnego

Minister Dżawad Zarif wezwał także kraje Unii Europejskiej, by zrobiły wszystko w celu utrzymania porozumienia nuklearnego. Umowę między Iranem, Stanami Zjednoczonymi podpisały w 2015 roku również Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy. W ubiegłym roku z porozumienia wycofał się Waszyngton i zaostrzył sankcje wobec Iranu.


Dowiedz się więcej

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0