Artykuły

This is some blog description about this site

W Lublinie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

W Lublinie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej
Pamięć ofiar zbrodni katyńskiej uczczono w niedzielę, w Lublinie w 78. rocznicę mordu. Pod Pomnikiem Ofiar Katynia odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, parlamentarzyści, poczty sztandarowe organizacji i instytucji, kombatanci, młodzież. W intencji pomordowanych odprawiona została msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej.

 

"Mija 78 lat od kiedy w Katyniu, Twerze, Charkowie i innych miejscach na sowieckiej ziemi z rąk NKWD padały śmiertelne strzały w tył głowy naszych ojców, dziadków, bliskich. Polskich oficerów i policjantów, funkcjonariuszy innych służb Sowieci zamordowali tylko dlatego, że byli Polakami, że nie wyrazili zgody na współpracę z radzieckimi komunistami, do końca pozostali wierni ojczyźnie” – powiedziała przewodnicząca lubelskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Danuta Malon.

 

"Zginęło 22 tys. polskich obywateli, kwiat inteligencji II Rzeczypospolitej, wśród których byli naukowcy, lekarze inżynierowie nauczyciele, księża. To byli ci, którzy po 123 latach niewoli budowali naszą ojczyznę na miarę swoich marzeń, aby była piękna, bogata. (…) Pamięć o nich to nasz moralny obowiązek, ale także potrzeba naszych serc. Pamięć o zamordowanych jest wśród nas żywa” – podkreśliła Malon.

 

Odczytano apel pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Katynia.

 

Wiosną 1940 r., na podstawie decyzji najwyższych władz sowieckich, NKWD - policja polityczna ZSRR - wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

 

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką.

 

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali oficjalnie na konferencji prasowej w Berlinie 13 kwietnia 1943 r. Obecnie dzień 13 kwietnia jest symboliczną rocznicą zbrodni, tego dnia na mocy uchwały Sejmu z 2007 r. obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. (PAP)

 

Autor: Zbigniew Kopeć

 

kop/ hgt/

Obchody
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
sobota, 21, kwiecień 2018
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.