Szumowski: nasza propozycja to 100 mld zł na NFZ już w tym roku

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /var/www/vhosts/newsa.pl/httpdocs/index.php on line 175
 

Szumowski: nasza propozycja to 100 mld zł na NFZ już w tym roku

Fot. PAP/Jakub KamińskiW przyszłym tygodniu składamy do parlamentu propozycję zmian planu finansowego NFZ. Nasza propozycja to 100 mld zł już w tym roku – powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski spotkał się z dziennikarzami na briefingu prasowym, który odbył się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie.

Jak zaznaczył, w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawia się bardzo wiele hojnych obietnic. Nasza propozycja to 100 mld zł już w tym roku. Chciałbym państwu przekazać bardzo dobrą wiadomość. W przyszłym tygodniu składamy do parlamentu propozycję zmian planu finansowego NFZ – poinformował.

Przekroczymy w 2019 r. taką symboliczną barierę 100 mld zł, które w roku 2019 chcemy przeznaczyć na leczenie polskich pacjentów – podkreślił Szumowski. Dodał, że to nie jest hipotetyczne 100 mld, to jest konkretne 100 mld tu i teraz. Te pieniądze inwestujemy bardzo rozsądnie w kadry – zaznaczył.

Minister zdrowia ocenił, że kiedyś co trzecia pielęgniarka nie chciała pracować w zawodzie. W 2018 r. ten zawód wreszcie stał się atrakcyjny znowu dla młodych adeptek i wszystkie absolwentki odebrały prawo wykonywania zawodu – ocenił.

Poinformował, że rząd inwestuje także w lekarzy, czego przykładem jest to, że na studiach medycznych jest obecnie ok. 2 tys. więcej miejsc. To jest działanie, które pozwoli skrócić kolejki. Bez specjalistów skracanie kolejek nie jest chyba bardzo proste – zastrzegł.

Minister: same pieniądze unijne nie skrócą kolejek na SOR-ach i nie poprawią opieki nad pacjentem

Według Szumowskiego NFZ inwestuje także sprzęt. W szpitalne oddziały ratunkowe zainwestowaliśmy prawie 1,2 mld zł pieniędzy unijnych i pieniędzy z różnych innych źródeł w sprzęt na szpitalnych oddziałach ratunkowych – mówił Szumowski. Jednocześnie przyznał, że same pieniądze unijne nie skrócą kolejek na SOR-ach i nie poprawią opieki nad pacjentem.

Do tego potrzebne są znowu kadry medyczne. Dlatego też od 1 października zmieniamy zasady, ujednolicamy zasady działania wszystkich SOR-ów. Jestem przekonany, że te działania poprawią opiekę nad pacjentem – ocenił.

Dodał, że zapowiadane 100 mld zł zostanie przeznaczone także na sprawiedliwy i równomierny dostęp do terapii w Polsce.

W zeszłym tygodniu ogłosiliśmy rozszerzenie programu leczenia udaru metodą mechaniczną, gdzie pacjent ma większą szansę na uniknięcie bardzo poważnych powikłań, zgonu czy niepełnosprawności – przypomniał minister zdrowia. Podkreślił, że rozszerzana jest też dostępność leczenia onkologicznego. Tutaj słyszeliśmy też o obietnicach powstania 16 centrów leczenia onkologicznego. Ja też chciałem przekazać dobrą wiadomość: te centra od kilka lat są i działają – stwierdził.

Zdaniem Szumowskiego rząd inwestuje również w skracanie kolejek. Oczywiście nie skrócimy wszystkich kolejek naraz. Jeżeli popatrzymy na to, że odziedziczyliśmy blisko półmilionową kolejkę w leczeniu zaćmy i skróciliśmy ją o 170 tys. osób – to jest populacja Olsztyna. To pokazuje, że tam, gdzie skupiamy swoje działanie, tam skracamy kolejki. Również tomografia, rezonans – to są niezwykle potrzebne badania diagnostyczne (...). Tam też skróciliśmy kolejki – ocenił.

Jednocześnie – podkreślił Szumowski – dzięki nielimitowanym płatnościom za te zabiegi kolejki się skrócą jeszcze bardziej.

Nowoczesną służbę zdrowia zaczęliśmy tak naprawdę budować razem z informatyzacją ochrony zdrowia. Milion osób już skorzystało z e-recepty, mamy e-zwolnienia, mamy internetowe konta pacjenta. To jest droga z lat 90., ale z XXI wieku – mówił Szumowski.

Podkreślił, że zgadza się z Grzegorzem Schetyną, że zdrowie jest ponad podziałami politycznymi. Nie powinno być wykorzystywane w bezpośredniej kampanii, ostrej kampanii wyborczej. W związku z tym liczę na poparcie wszystkich klubów parlamentarnych dla złożonej nowelizacji planu finansowego NFZ – zaznaczył. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/